ManşetTürkiyeUncategorized

Avrupa Sosyalistleri: Demirtaş’ı bırakın

0

Demirtaş hakkında verilen tahliye kararının derhal uygulanmasını isteyen Avrupa Sosyalistler Partisi Başkanı Stanişev “Suçlamalar siyasidir ve tek amacı demokratik muhalefeti susturmaktır” dedi.

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği tahliye kararının derhal uygulanması ve Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

HDP‘den yapılan açıklamaya göre PES Başkanı Sergei Stanişev şunları söyledi: “Türkiye Selahattin’i (Demirtaş) hapiste tutarak, onun haklarını ve Türkiye halkının siyasal haklarını ihlal ediyor. Daha önce söylediğimiz gibi bu suçlamalar siyasidir ve tek amacı demokratik muhalefeti susturmaktır. Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Selahattin, yalnızca Kürt azınlık için değil, tüm Türk vatandaşları için insan hakları, demokrasi ve özgürlükler için mücadele eden biridir. Tek suçu demokratik, ilerici bir Türkiye için çalışmaktı. Bunun için neredeyse üç yıldır cezaevinde tutuluyor. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ediyor.

PES olarak Türkiye’deki üyelerimiz HDP ve CHP’yi desteklemeye ve haklarına ve üyelerinin haklarına saldırıldığında onların yanında olmaya devam edeceğiz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.