ManşetEkonomiEnerji

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türk şirketlere 500 milyon Euro ‘yeşil finansman’

0

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Finansal Kurumlardan Sorumlu Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan, Türkiye’nin Paris Anlaşması‘nı onaylamasının ardından “yeşil yatırımların” hızla artması gerektiğini söyledi.

Türkiye için oluşturulan GEFF‘in (Green Economy Financing Facilities-Yeşil Ekonomi Finansman İmkanları) 500 milyon Euro olduğunu belirten Poghosyan, “Bu miktar, bankanın Türkiye’de bugüne kadarki enerji verimliliğiyle ilişkili fonları arasında en büyüğü. Fonun büyüklüğü ve dizaynı, Türkiye’nin yeni iklim taahhütleriyle uyumlu” dedi.

AA‘ya konuşan Poghosyan, yeni GEFF’in Türkiye’de belli yatırımları desteklemeye devam ederken, aynı zamanda Türkiye bankaları ve leasing şirketlerine de finansman sağlanacağını,  bu kuruluşların da uygun şartları sağlayan yeşil projelere yatırım yapan şirket ve işletmeleri destekleyeceğini dile getirdi.

Ekonomideki dönüşümü hızlandırma amaçlanıyor

Poghosyan, şirketlerin GEFF’e ilk kez dahil edilen kurumsal iklim yönetimi konusunda teknik destek de alabileceğini belirti:

“Daha yeşil bir finansal sistem, Türk iş dünyasının uluslararası sermayeye erişmeye devam etmesini sağlamanın ve 2053’e kadar net sıfır emisyon taahhüdüne ulaşması için gereken yatırımları desteklemenin anahtarı. Program, Türk şirketleri ve finansal kurumlarının rekabet gücünü artırmayı, Türkiye’nin finansal sisteminin yeşil büyüme hedeflerini daha iyi desteklemesini sağlayacak şekilde dönüşümünü hızlandırmayı amaçlıyor. GEFF, ileride EBRD’nin finans sektörleriyle olan ilişkisinin temel ve özel bir içeriği halini alacak.”

Poghosyan’ın aktardığına göre, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, programdan 53,5 milyon avroyla ilk yararlanan Türk bankası:  “Şu anda başka bankalardan da ilgi var ama değerlendirme aşamasında olduğu için isimlerini açıklamak için henüz erken. GEFF kapsamında sağlanacak finansmanın belli bir zaman limiti yok. Banka ve leasing şirketlerinin taleplerine bağlı ilerlenecek. İleride talebin artması durumunda tabii ki genişletilebilir.”

371 projeye 14.5 milyar kaynak aktarıldı

Düşük karbonlu dönüşümü desteklemek için sendikasyon, sermaye piyasaları ve garanti araçlarının yaygınlaştırılmasını hızlandıracaklarını vurgulayan Poghosyan, EBRD’nin Türkiye’nin yeni iklim taahhütlerinin, finansmanın artışında ivme sağladığını anlattı.

EBRD’nin paylaştığı bilgilere göre, 2010’dan beri EBRD ve finansman ortakları Türkiye’deki 14 finans kuruluşuna Temiz Teknoloji Fonu’ndan (CTF) 80 milyon avroya yakın imtiyazlı finansman ve Avrupa Birliği’nden yaklaşık 23 milyon avro hibeyle birlikte 2,5 milyar avro finansman kullandırdı.

Bu kapsamda finanse edilen yenilenebilir enerji projeleriyle Türkiye’nin toplam güneş enerjisi kurulu gücünün yüzde 10’u, biyokütle ve atık kapasitesinin yüzde 8’i, rüzgar enerjisi kapasitesinin yüzde 7’si ve jeotermal enerji kurulu gücünün de yüzde 5’inin oluşturulması sağlandı.

EBRD, Türkiye’de bugüne kadar 371 projeye 15,5 milyar avro kaynak aktardı.  Bankanın 2020’de 1,7 milyar avro olan yatırımı, 2021’de 2 milyar avroya ulaştı. Bu yatırımların yüzde 55’ini sürdürülebilir projeler oluşturdu

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.