ManşetDünyaLGBTİ+

Avrupa Birliği LGBTİ+ hakları için harekete geçti

0

Avrupa Birliği tarihte ilk kez LGBTİ+ hakları konusunda resmi düzeyde stratejik planlar hazırladığını kamuoyuna duyurdu.

KaosGL’den Oya Özgün Hazan’ın aktardığına göre planlar çerçevesinde Avrupa Birliği Komisyonu “AB Suçları” listesi kapsamına nefret suçu ve nefret söylemi başlıklarını da almayı planlıyor. Bu sayede LGBTİ+ haklarının yasal düzlemde daha kuvvetli olması hedefleniyor.

AB genelinde eşcinsel birlikteliklerin ve ebeveynliğinin tanınması için gökkuşağı ailelerinin haklarının yasal zeminde bütünlüğe kavuşması da yine planlar arasında.

‘Herkes özgür hissetmeli’

AB Bloğunun yürütme organı birliğin dış ilişkilerinde LGBTİ+ haklarına duyarlılığın tüm ülkelerce tanınması yönünde çaba sarf ediyor. Uluslararası destekten yoksun hak mücadelesinin belli etaplarda kısır kaldığı biliniyor.

AB Komisyonu Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Jourová yaptığı bir açıklamada “Herkes korku hissetmeden, eziyet görmeden kendi öz niteliğiyle nasılsa öyle özgür hissetmeli” ifadelerini kullanmıştı.

‘AB’de ayrımcılık arttı’

Eşitlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Helena Dalli ise “AB bugün çeşitlilik ve kapsayıcılık noktasında kendisini rol model olarak gösteriyor. Ayrımcılık karşıtlığı ve eşitlik hakları AB’nin en temel değerleri ve kazanımlarıdır” diyor.

Yine başka bir basın toplantısında Dalli, “Doğuş şeklimiz ideolojilerin sahasına girecek bir konu değil. Bu doğa meselesi, artı biyoloji eşittir bilimin sorumlu olduğu bir alan. Ancak bütün bunlara rağmen LGBTİ+ bireylere Avrupa Birliği’nde ayrımcılık ne yazık ki artmıştır” diyerek baskıcı görüşlere eleştirisini dile getirdi.

Bu nedenle her üye devletin kendi ülkesi üzerinde LGBTİ+ insanlara yapılan ayrımcılığı ortadan kaldıracak adımları acilen hayata geçirmesi ve eşitliği sağlama yolunda mücadele etmesi isteniyor.

Tepki alabilir

Komisyon strateji önerisinin Macaristan ve Polonya gibi ülkelerde tepkiyle karşılaşması muhtemel. Geçtiğimiz yıllarda Polonya üzerindeki yaklaşık 80 belediyenin kendilerini “LGBT’siz alan” ilan etmesi AB’den sert tepki almıştı. Bunun sonucunda AB, başkent Varşova’nın kendilerinden aldığı belediye hibesini askıya aldığını duyurmuştu.

Polonya’nın iktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PiS) geçtiğimiz aylarda LGBTİ+ bireyleri geleneksel aile değerlerine bir tehdit olarak gördüğünü söylerken cumhurbaşkanı olarak ikinci kez seçilen Andrzej Duda ‘LGBT ideolojisi’nin “komünizmden daha tehlikeli” olduğunu söylemişti.

Macaristan’da LGBTİ+ baskısı

Önerilen yasaya göre evli çiftler dışında herkesin evlat edinmesini yasaklayacaktı. Hali hazırdaki Macaristan yasalarına göre eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin verilmiyor. Ancak şahısların bireysel başvurusu kayda alınıyor.

Bu yılın başlarında ise ülkedetrans ve interseks vatandaşların yasal olarak tanınmasını yasaklayan bir tasarıyı onaylamıştı. Ayrıca Macaristan’da popülist hükümetin başbakanı Viktor Orban eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini engelleyecek bir yasa tasarısını geçtiğimiz aylarda ülkesinin meclis gündemine getirmişti.

AB genelinde durum ne?

AB Komisyonu tutanaklarına göre AB vatandaşlarının yüzde 76’sı, lezbiyen, gey ve biseksüellerin heteroseksüellerle eşit haklara sahip olması gerektiği konusunda hemfikir. Aynı konuda 2015’te yapılan anketin oranı yüzde 71 düzeyindeydi.

Bunun yanında, yapılan araştırmalar cinsel yönelim temelli ayrımcılığın son sekiz senedir arttığını gösteriyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.