İklim KriziManşet

Avrupa 2013’ten bu yana en soğuk baharını yaşadı

0

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), Avrupa’nın bu yıl 2013’ten bu yana en soğuk baharı yaşadığını açıkladı. Ancak sıcaklıklar özellikle Afrika, Orta Doğu ve Rusya‘nın bir bölümünde ortalamanın oldukça üzerinde seyretti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) alt kuruluşu olan örgütün Sözcüsü Clare Nullis, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Avrupa, 2013’ten bu yana en soğuk baharını yaşadı. Mart-mayıs ortalama sıcaklığı 1991-2020 ortalamasının 0,45 santigrat derece altındaydı” dedi.

‘İklim değişikliğinde bir duraklama yok’

Nullis, mayısta ABD’nin güneyi ve merkezinde, Hindistan‘da, Rusya‘nın doğusunda ve Antarktika‘da ise sıcaklıkların ortalamanın altında gerçekleştiğini aktardı.

Sözcü Nullis, söz konusu bölgelerde yılın soğuk başlamasının iklim değişikliği konusunda bir duraklamanın işareti olmadığının altını çizdi.

Buna neden olarak da başta Afrika, Orta Doğu, Grönland’ın batısı ve Rusya‘nın kuzey ve batı kesiminde olmak üzere sıcaklıkların dünyanın diğer bölgelerinde ortalamanın oldukça üzerinde seyretmesini gösterdi.

Emisyonlar artmaya devam ediyor

Nullis, ayrıca karbondioksit emisyonlarının iklim değişikliğinin önemli bir nedeni olmaya devam devam ettiğini kaydetti ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) verilerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

Mauna Loa gözlemevindeki aylık ortalama CO2 konsantrasyonu, Mayıs 2020’de 417,31 ppm’den Mayıs ayında milyonda 419,13 parça (ppm) yeni bir rekora ulaştı.”

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.