Dünya

Ateşkes bitti, füze saldırıları yeniden başladı

0

israil_paniktekassam_tugaylari_11_israil_askerini_oldurdu_h25404Filistinli militanlar, bu sabah ateşkesin bitmesinin ardından İsrail’e füze saldırılarını devam ettirdi.Twitter’dan açıklama yapan İsrail ordusu, 72 saatlik ateşkesin sona erdiği, yerel saatle 08.00’den sonra topraklarına Gazze’den en az 10 füze gönderildiğini bildirdi.

Roketlerden birinin güneydeki Aşkelon üzerinde düşürüldüğü, diğerlerininse açık alanlara düştüğü belirtildi. Füze saldırısında yaralanan olmadı.

Hamas ateşkesi uzatmayacağını bildirdi. Ateşkesin bitmesinden kısa süre önce açıklama yapan Hamas yetkilileri, Kahire’de İsrail’le yürütülen dolaylı görüşmelerden sonuç çıkmadığını söyledi.

Örgüt yetkilileri Kahire’deki görüşmelerin devam edeceğini açıkladı. Ancak tarafların anlaşmaya yakın olmadığı bildiriliyor.

İsrail gerekirse, ateşkesi tek yanlı olarak uzatabilecekleri önerisi sunmuştu.

72 saatlik ateşkes bir aydır devam eden çatışmalara ara verdirmişti. İsrail’in yürüttüğü hava ve kara operasyonları sonucu Gazze’de çoğu sivil ve çocuklardan oluşan bin 900’ü aşkın Filistinli yaşamını yitirdi. İsrail de operasyonda 64 asker ve 3 sivil kaybetti.

İsrail, tüm militan tünellerinin temizlendiği gerekçesiyle askerlerini Gazze’den çekti. Ancak olası yeni müdahaleye karşı çok sayıda İsrail askeri sınırda bekletiliyor.

Hamas İsrail ve Mısır’ın, Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı kaldırmasını istiyor. 2007’den bu yana uygulanan abluka, Gazze ekonomisini alt üst etmiş ve Filistinlilerin hareket özgürlüğünü kısıtlamıştı.

İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, çatışmaların tekrar başlaması durumunda şiddet ve katliamın sorumlusunun Hamas olacağını ima etti.

Başkan Barack Obama, önceki gün yaptığı açıklamada, Gazze’nin sonsuza kadar dış dünyaya kapalı kalamayacağını, bu şekilde ayakta duramayacağını, istihdam ve ekonomik büyüme sağlayamayacağını söylemişti.

(VOA)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.