EğitimManşet

Atanmış rektör İnci’nin isteğiyle, altı Boğaziçili öğrenciye uzaklaştırma

0

Boğaziçi Üniversitesi‘nde 4 Ekim günü düzenlenen protestolara katılan altı öğrenci, Rektör Naci İnci‘nin talebiyle Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu tarafından okuldan uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

Protestolarda iki Boğaziçi öğrencisi tutuklanmış; 13 öğrenci hakkında uzaklaştırma kararı verilmişti. 12 öğrenci ise adli kontrol ve yurtdışı yasağıyla halen yargılanıyor.

Protesto nöbetleri sürüyor

Üniversitede, Melih Bulu‘nun rektör atanmasıyla başlayan ve rektörün  üniversite bileşenlerinin seçimleriyle belirlenmesini talep eden öğretim üyelerinin nöbeti ise bugün de sürdü.  Direnişin 324’üncü gününde Boğaziçili akademisyenler yine bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Melih Bulu’nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

Burada yapılan açıklama şöyle:

“Bugün 23 Kasım 2021, Salı. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 47. haftası devam ediyor. Bugün direnişin 324. günü. Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının doksan ikinci; 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin rektör vekili iken Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden almasının yüz yirmi yedinci, Candan’ın İnci’nin talimatıyla kampüse alınmayışının kırk dördüncü günü. !!!”

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler, üzerinde “Can Candan Yalnız Değildir” yazan Can Candan fotoğrafları ve derslerine son verilen Feyzi Erçin’in fotoğraflarını taşıdılar.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.