SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Artan vakalar Rize’de bayram yasakları getirdi

0

Rize’de son günlerde artan vaka sayılarının ardından il genelinde bayram yasakları geldi. Son günlerde düğün ve yaş günü kutlamalarında tedbirlere uyulmaması nedeniyle kentteki vaka sayısı 220’ye ulaşırken, testi pozitif çıkan ve klinik hiçbir şikâyeti ya da belirtisi olmayanlar boş öğrenci yurtlarında gözetim altında tutuluyor.

İl Pandemi Kurulu, vaka artışları sebebiyle Kurban Bayramı’nda kurban eti kavurma ve toplu yeme geleneğine ve bayramlaşmalara yasak getirdi. Rize Valisi Kemal Çeber de artan vaka sayıları nedeniyle bazı tedbirleri uygulamaya koyduklarını belirtti: 

‘Vaka sayılarındaki artıştan endişeleniyoruz’

Kurban Bayramı’nda yöremize özgü bir gelenek olan toplu kavurma yemeyi bu bayram yapmayacağız, toplu bayramlaşma geleneğini de kaldıracağız. Bu bayramda da çok daha dikkatli davranacağız, konulan kurallara harfiyen uyarak hastalığın yayılmasının önüne geçeceğiz. Kontrollü sosyal hayata, normalleşmeye geçişi tam olarak rayına koyduk diyemiyoruz, çünkü vaka sayılarında artış var. Hatta son günlerde bize endişelendiren artışlar yaşanıyor. Rize’de vaka sayıları 220’ye ulaştı. Bugüne kadar il genelinde 500 küsur vaka görüldü. 390 küsuru şifa ile taburcu oldu. Şu anda da hastanelerimizde 220’ye yakın kişi yatıyor. Yoğun bakımda beş hasta var, bunlardan ikisi entübe durumunda. Diğer hastalarımızın genel sağlık durumları iyi.”

Köpük partisi yapıyorlar, kol kola horon oynuyorlar’

Salgın riskinin sürdüğüne dikkat çeken Vali Çeber şöyle konuştu:  “Bir jandarmanın, polisin, sağlıkçının yerine kendinizi koyun, akşama kadar bir mücadele veriyorsunuz eve gittiğinizde öğreniyorlar ki bir plajda insanlar köpük partisi yapıyor, herhangi bir organizasyonda insanlar kol kola horon oynuyor. Vatandaşlara büyük görev düşüyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda çok daha fazla özen ve çok daha fazla dikkat istiyoruz.” 

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.