ManşetTürkiyeYerel

Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

0

2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesine alınan höyüğe ilişkin geçen yıl açıklanması beklenen UNESCO kararı Covid-19 salgını nedeniyle gerekli toplantı ve çalışmaların yapılamaması gerekçesiyle geri bırakılmıştı.

Anadolu’nun en eski şehir devletlerinden

Geç Kalkolitik dönemden Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe, Hititler’den Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyetin izlerini de bünyesinde barındırıyor.

Kazı çalışmalarıyla Geç Hitit dönemine ait, girişinde aslan ve devrilmiş kral heykellerinin bulunduğu höyük, yağmur drenaj hattı gibi altyapısı bulunan kerpiçten sarayı ve 2 bini aşkın mühürle Anadolu‘nun en eski şehir devletlerinden birinin yapılarına sahip.

Duvarlarında siyasi gücün tasvir edildiği renkli figürler ve işlenmiş rölyef levhalarla erken devlet sisteminin izlerini de barındıran Arslantepe’de, Mezopotamya ile benzerlik gösteren çok sayıda çanak ve çömlek de kazılardan çıkan eserler arasında yer alıyor.

İtalya‘daki Roma La Sapienza Üniversitesi‘nden uzmanlar tarafından 1961’den bu yana kazı çalışması yapılan alanda, merkezi devlet sistemine geçişe tanıklık eden bulgular ortaya çıkarıldı. Bunlar arasında, kerpiç saray kompleksi, gıda dağıtımında kullanılan mühürleme sistemi ve dünyada bugüne kadar bulunabilmiş en eski kılıçlar bulunuyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.