Ekolojik YaşamManşet

Araştırmaya göre hem kadınlar hem de erkekler çevreci kişileri ‘seksi’ buluyor

0
Fotoğraf: Shutterstock

Yeni bir araştırmaya göre hem kadınlar hem de erkekler, çevreci eğilimlere sahip kişileri “seksi” buluyor.

Hakemli bilimsel dergi Personality and Individual Differences’ta yayımlanan araştırmada çevresel hassasiyetlere sahip kişilerin, potansiyel partnerler tarafından daha olumlu değerlendirildiği ortaya kondu.

‘Kişinin arzulanma ihtimalini artırıyor’

Worcester Üniversitesi’nden Daniel Farrelly ve Wolverhampton Üniversitesi’nden Manpal Bhogal’ın da aralarında bulunduğu araştırmanın yazarları, “çevre dostu davranışların kişinin arzulanma ihtimalini artırabileceğini” söyledi.

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in derlediği habere göre araştırmacılar ilk olarak Birleşik Krallık‘tan 157 heteroseksüel yetişkini çevrimiçi bir çalışmaya dahil etti. Çalışmanın katılımcılarına partner seçimiyle ilgili bir dizi varsayımsal senaryo sunuldu.

Fotoğraf: Shutterstock

Uzun vadeli ilişki için tercih sebebi

Bazı senaryolarda partnerler çevreye duyarlı tasvir edildi. Bunlar arasında, “A kişisi her zaman atıklarını geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılabilmesi için ayırıyor” gibi senaryolar yer aldı.

Bazı senaryolarsa partnerleri çevreye duyarlı olmayan kişiler gibi tasvir etti. Bunun ardından katılımcılardan, her senaryodaki kişiyi kısa ve uzun vadeli bir ilişki için derecelendirmesi istendi.

Böylece erkeklerin ve kadınların, özellikle uzun vadeli ilişkiler için çevreye duyarlı davranışlar sergileyen kişilere daha fazla ilgi duyduğu anlaşıldı.

Çevre dostu algılanmayı tercih ettiler

Daha sonra 307 heteroseksüel yetişkinin katıldığı bir deneyde de bir başka varsayımsal senaryo kullanıldı.

Bu senaryoda hayali bir anketör, katılımcılara çevresel alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltiyordu. Hayali anketör için hoş görünümlü kadın ve erkeklerin fotoğrafları katılımcılara gösterildi.

Bunun sonucunda katılımcıların, çevresel hassasiyetlere daha çok önem verdiği ve çevre dostu gibi algılanmayı tercih ettiği ortaya çıktı.

‘Daha iyi bir dünya görme şansını artırıyor’

“Çevreci davranışlar şeklinde ortaya çıkan toplum yanlısı davranışların romantik ilişkilerde uyarlanabilir bir rolü olabileceğini gösterdik” açıklamasını yapan araştırma yazaları şunları söyledi:

Bulgular, partner seçiminde çevreye gösterilen özeni ortaya koyuyor. Çevrecilik, kendimizin ve gelecek nesillerin daha iyi bir dünya görme şansını artırır. Bu nedenle çevre dostu davranışlara yönelik ilgi, bireylerin yavrularına özen göstermesiyle de açıklanabilir.

You may also like

Comments

Comments are closed.