Dünyaİklim KriziManşet

Araştırma: 2022 yazında aşırı sıcaklar Avrupa’da 61 bin can aldı

0
Fotoğraf: AFP

Yeni bir araştırma, 2022 yılında Avrupa genelinde 61 binden fazla insanın aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret etti.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan çalışmada, dünyanın en fazla ısınan kıtası olan Avrupa’da gelecek yıllarda beklenen daha ölümcül sıcak dalgalarına karşı korunmak için daha fazla adım atılması çağrısı yapıldı.

Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü ile Fransız sağlık enstitüsü INSERM‘de görevli bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmada, Avrupa kıtasında yer alan 35 ülkede toplam 543 milyon kişiyi kapsayan 823 bölge için 2015-2022 yılları arasındaki sıcaklık ve ölüm verileri incelendi.

Araştırmacılar 2022 yazının her haftasında her bölge için sıcaklıkla bağlantılı ölümleri belirlemek için çeşitli modeller kullandı. Çalışmaya göre, geçen yıl 30 Mayıs ve 4 Eylül tarihleri arasında 61 bin 672 ölümün sıcaklarla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

‘Nüfusu korumak için yapılacak çok iş var’

euronews‘ün aktardığına göre araştırmada, özellikle 18-24 Temmuz haftasındaki yoğun sıcak dalgasının tek başına 11 bin 600’den fazla ölüme neden olduğu bilgisi yer aldı.

INSERM’de görevli araştırmacı ve raporun yazarlarından Hişam Aşebak, “Bu çok yüksek bir ölüm vakası sayısı” sözleriyle durumun vahametine işaret etti.

AFP‘ye konuşan Aşebak, “2003’ten sonraki sıcakların ölümler üzerindeki etkisini biliyorduk, ama bu analizle, nüfusu korumak için yapılması gereken hâlâ çok iş olduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa tarihinin en kötü sıcak dalgalarından biri olarak kabul edilen 2003 yılında 70 binden fazla aşırı sıcaklıkla bağlantılı ölüm vakası kaydedilmişti.

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) da daha önce yayımladığı araştırmalarda Avrupa’nın yakın gelecekte daha ölümcül sıcak dalgalarının etkisinde kalacağı uyarısında bulunmuştu.

Araştırmalara göre, 2022 yılı şu ana kadarki rekor seviyedeki en sıcak yaz dönemi olarak kayıtlara girmişti.

‣ İklim krizi: Aşırı hava olayları artarken can kayıpları nasıl azalıyor?

Kadınlar ve 80 yaş üstü daha yüksek risk altında

Araştırmaya göre, Fransa‘da geçen yıl 2,43 santigrat derecelik bir artışla bir önceki yaz ortalamasına kıyasla en büyük sıcaklık artışı kaydedildi.

İsviçre 2,30 derecelik artışla Fransa’nın çok da gerisinde kalmazken, onu 2,28 ile İtalya ve 2,13 derece ile Macaristan takip etti.

Sıcaklığa bağlı en yüksek ölüm sayısı 18 bin 10 ile İtalya‘da gerçekleşirken, onu 11 bin 324 ile İspanya ve 8 bin 173 ile Almanya takip etti.

Araştırmaya göre, ölümlerin çoğunluğunu 80 yaş üstü insanlar oluşturdu. Ayrıca, sıcaklar nedeniyle ölenlerin yaklaşık yüzde 63’ünün kadın olduğu ifade edildi.

Aradaki fark, kadınların erkeklerden yüzde 27 daha fazla ölüm oranına sahip olduğu 80 yaş üzerinde daha da belirginleşti.

Daha önce yapılan araştırmalar Avrupa’nın küresel ortalamanın iki katı hızla ısındığını ortaya koyuyordu.

‣ İklim krizi: Avrupa’da sıcaklıklar, küresel ortalamadan iki kat hızlı yükseliyor
‣ Aşırı sıcak dalgaları, hava kirliliğiyle birleştiğinde ölüm riski önemli ölçüde artıyor

Avrupa

‘2050’ye kadar yılda 120 binden fazla insan ölebilir’

Dünya 1800’lerin ortalarından bu yana ortalama 1,2 derece ısınırken, Avrupa geçen yıl sanayi öncesi dönemden yaklaşık 2,3 derece daha sıcak bir seviyede seyretti.

Yeni çalışma, vatandaşların artan sıcaklıklara karşı korunması için bir adım atılmaması halinde, 2030’a kadar Avrupa’nın her yaz ortalama 68 binden fazla sıcaklığa bağlı ölüm vakasıyla karşı karşıya kalacağı tahmininde bulundu.

Keza son raporda araştırmacılar, 2040 yılına kadar ortalama 94 binden fazla sıcaklığa bağlı ölüm olacağı ve 2050 yılına kadar bu sayının 120 binin üzerine çıkabileceğini dile getirdi.

“Bu tahminler, mevcut kırılganlık seviyesine ve gelecekteki sıcaklıklara dayanıyor” diyen Aşebak, “Eğer çok etkili önlemler alırsak, bu kırılganlık azaltılabilir” şeklinde konuştu.

‣ Avrupa’da şiddetli hava olayları 40 yılda 142 bin kişinin ölümüne neden oldu
‣ Araştırma: Hayal dahi edemeyeceğimiz sıcak dalgalarına karşı hazırlık yapmalıyız

Avrupa

Sıcak dalgaları iklim krizinden mi kaynaklanıyor?

Fosil yakıt kullanımı gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim krizisıcak dalgası adı verilen hava olaylarının meydana gelme ihtimalinin yanı sıra sıklığı ve şiddetini de artırıcı bir rol oynuyor.

Dünyanın birçok yerinde meydana gelen sıcak dalgaları her yıl binlerce insanın ölümüne yol açıyor.

Aşırı sıcaklar iklim kriziyle mi ilgili?

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.