EnerjiManşet

AP Türkiye raporunda, “Akkuyu Nükleer Santralini durdurun” vurgusu

0

Avrupa Parlamentosu, son yılların en sert belgesi olan ve Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu kabul etti.

Yapılan değişiklikler nedeniyle ilk halinden farklı bir boyuta taşınarak son yılların en sert belgesi haline gelen, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporu Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 94 oya karşı 432 oyla kabul edildi. 127 parlamenter de çekimser kalmayı tercih etti.

23

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre, belgeye verilen ek değişiklik önergeleriyle 7 Haziran seçimleri de metne yansıtıldı. “Ülkenin çeşitliliğini yansıtır şekilde Türk modern tarihinin en kapsayıcı ve temsil düzeyi en yüksek parlamentosunun seçilmesinden” duyulan memnuniyetin dile getirildiği metinde Türk demokrasisinin dayanıklılığı ve vatandaşların demokratik ruhu övüldü.

“Akkuyu Nükleer Santralini Durdurun”

Soma ve Ermenek kazaları bağlamında çalışma koşulları ve sendikal haklar konuları da daha detaylı işleyen AP, Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik çalışmaların da durdurulmasını istiyor. Bu konudaki en ilginç vurguyu ise bundan sonra atılacak adımlara Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin dahil edilmesi eğer bu yapılamıyorsa en azından danışmada bulunulması oluşturuyor.

7 Haziran Seçimleri

AP, seçim günü sivil toplum gönüllülerinin katılımını “etkileyici” olarak tanımlarken tüm siyasi partilere “Türkiye’nin demokratikleşme sürecini ve Avrupa Birliği’yle reform diyaloğunu yeniden canlandırma amacıyla istikrarlı ve kapsayıcı bir hükümet oluşturma yönünde çalışma” çağrısı yaptı.

1915 ATIFI

Rapora verilen değişiklik önergesiyle 24 Nisan öncesi kabul edilen ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayıp Türkiye’den de tanıma talep eden AP kararına atıf yapan bir vurgu eklenmesi Türkiye’nin tepkisini çekecek bir gelişme olarak görülüyor. “ PKK ’nın AB’nin terör örgütleri listesinden çıkması” yönündeki talebe ise metinde yer verilmedi.

Maraş’ın İadesi

Kıbrıs konusuna çok geniş yer ayrılan raporda Ankara’ya yönelik geleneksel vurgular tekrarlanırken Türkiye’den askerlerini çekmeye başlaması ve kapalı bölge Maraş’ın Birleşmiş Milletler’e iadesi isteniyor. Zorunlu askerliğe karşı vicdani ret hakkının tanınması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eşcinsellik ve transseksüelliğin “psikoseksüel hastalık” olarak görmeye son vermesi talepleri de raporda yer alıyor.

Bozkır, “İade edeceğiz”

Raporun açıklanmasının ardından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ise Avrupa Parlamentosu’nda oy çokluğu ile kabul edilen ve son yılların en sert Türkiye değerlendirmesi olarak nitelendirilen raporu kabul etmeyip, iade edeceklerini açıkladı.

(Hürriyet)

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.