KadınDuyurularManşet

Antikapitalist Kadınlar’dan Kadınlar Küresel İsyanda Forumu’na çağrı

0

Antikapitalist Kadınlar 29 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek Kadınlar Küresel İsyanda Forumu’na çağrı yaptı. Şişli Nostalji Cafe’de gerçekleşecek forum saat 15.00’da başlayacak. Katılımcılar, Türkiye’de bir kadın grevi örgütlemenin yollarını konuşmayı amaçlıyor.

Etkinlikte düzenlenecek forumda Meltem Oral, Özengül Ergün, Selin Gören ve Zeycan Alkış konuşmacı olarak yer alacak. Antikapitalist Kadınlar tarafından yapılan çağrıda 8 Mart 2017’de birçok ülkede kadınların greve çıktığı hatırlatıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

ABD’de ilk çağrısı yapılan uluslararası kadın grevi arkasına önceki yıllarda kitlesel olarak sokağa dökülen Polonya ve Arjantin gibi ülkelerdeki kadın hareketinin rüzgarını almıştı. Kadın cinayetlerini durdurmak, cinsiyetçiliği yenmek, eşit işe eşit ücret veya kürtaj gibi haklarımızı savunmak, ekonomik krizin faturasını ödememek ve daha birçok talep için yükselen ses, o günden beri gezegenin her kıtasına yayıldı.

İrlanda, İspanya, Lübnan, İtalya, Yunanistan, Brezilya, İzlanda ve Hindistan son birkaç yılda kadınların grev veya gösterilerle sokaklara çıktığı ülkelerden sadece bazısı.

‘Özgürlüğü sigortası birlikte hareket’

Bu dalga tacize, tecavüze, şiddete karşı #metoo diyenlerle daha da büyüdü. Türkiye’deki kadınlar son yıllardaki siyasi iklimin bunaltıcılığını her 25 Kasım ve 8 Mart’ta daha da kalabalık sokağa çıkarak kırdı ve özgürlüğün sigortasının birlikte harekete geçmek olduğunu gösterdi. Kendimizi küresel kadın hareketinin bir parçası olarak görüyoruz.

Türkiye’de de bir kadın grevi örgütleyebilme ihtimaline heyecanlanan hatta bunun için yavaştan kolları sıvayan kadınlarla bir araya gelmek istiyoruz. Setten, sahneden, kampüsten, işyerinden, evden, sokaktan kısaca olduğumuz her yerden grev ihtimalini mümkün kılmak için ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye birlikte düşünmek ve konuşmak için 29 Şubat’ta buluşuyoruz.

Etkinlik hakkındaki detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.