DünyaManşet

Antarktika’da penguen sayacak eleman aranıyor: Son başvuru tarihi 25 Nisan

0
Birleşik Krallık Antarktika Mirası Vakfı (UKAHT), Port Lockroy‘daki üssünde çalışacak yeni ekibini arıyor. Pandemiden bu yana ilk kez yeniden halka açılacak üs için seçilecek adaylar, Antarktika Yarımadası‘ndaki  Goudier Adası‘na, Gentoo penguenleri kolonisinin yanına yerleşecek.

İşi alacak kişilerin günlük görevleri arasında üsteki postanenin ve hediye dükkanının işletilmesinin yanı sıra, penguen sayımının yapılması ve Bransfield House’daki eserlerin bakımı bulunuyor.

The Independent‘in aktardığına göre, ilana yüzlerce başvuru yapılmış durumda.

Söz konusu üs bölgesi, genellikle kasımla mart arasında yaklaşık 18 bin kişiyi ağırlıyor.

Adayların çevre bilincine sahip olmaları ve asgari koşullarda yaşamayı bilmeleri gerekiyor

Cambridge merkezli yardım kuruluşu, Antarktika’daki tarihi binaların ve eserlerin bakımından sorumlu mevsimlik postane müdürü görevi için genellikle her yıl ilan veriyor.

Başvuracak adayların fiziksel olarak zinde ve çevre bilincine sahip olması; alanda şebeke suyu olmadığı için asgari koşullarda nasıl yaşayabileceğini bilmesi gerekiyor.

Seçilen adaylar 2019’dan bu yana üste yaşayan ilk kişiler olacak.

Port Lockroy, 1944’ten 1962’ye kadar Antarktika Yarımadası’nda kurulan ilk kalıcı Britanya üssüydü fakat 2006 itibarıyla müze ve postaneye dönüştürüldü.

UKAHT’nin Antarktika operasyonları yöneticisi Lauren Luscombe, BBC’ye şunları söyledi:

“Port Lockroy’un sorunsuz işlemesini sağlamak için gereken günlük görevlerin doğası göz önüne alındığında ekibe perakende satış deneyimi, müzecilik, koruma ve bina bakımı ve liderlik veya yönetim gibi bir dizi beceriye sahip başvurular arıyoruz.

Ama bunun da ötesinde, başvuru sahiplerinin bize kim olduklarını göstermesi önemli; hem başvuruları aracılığıyla hem de aday seçme süreci esnasında onları tanımamız gerekiyor. Başarılı adaylar, beş ay boyunca birbirine çok yakın yaşayacak, bu nedenle beceri setleri ve kişiliklerde doğru dengeyi kurmamız da hayati önemde.”

Son başvuru tarihi 25 Nisan

UKAHT’nin internet sitesi aracılığıyla yapılacak başvurular için son tarih 25 Nisan Pazartesi günü saat 23.59.

İşe alınanlar bu yıl ekimde Cambridge’de bir hafta eğitim alacak ve daha sonra da Mart 2023’e kadar yaşayıp çalışacakları Antarktika’ya gidecek.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.