EkolojiManşet

Antalya falezlerini ışıklandırma projesi durduruldu

0
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki falezleri ışıklandırma projesi bölgedeki doğal yaşama zarar vereceği gerekçesiyle gösteriler tepkilerin ardından ‘beklemeye alındı.’

Belediye yönetimi, Karaalioğlu Parkı kıyısından Kaleiçi‘ndeki surları ve Tophane Çay Bahçesi alt kısımlarını da içine alarak Kadınyarı‘na kadar birinci etap, Yavuz Özcan Parkı ikinci etap ve Atatürk Parkı üçüncü etap olarak toplamda 3.4 kilometrelik falezleri ışıklandıracağını duyurmuştu. Uygulamanın nesli tehlike altındaki Akdeniz fokları, binlerce yarasa ve diğer kuş türleriyle, bölgeye özgü endemik bitki türlerine zarar vereceğini kaydeden çevre örgütleri ve bilim insanları ise projeye büyük tepki göstermişti.  

‘Her başkan adayının projesi’

Tepkiler üzerine DHA’ya bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü ve Başdanışmanı Dr. Cem Oğuz, falezleri ışıklandırma projesinin Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından beklemeye alındığını açıkladı.

Antalya da falezlere aydınlatma projesi durduruldu #1

 

Falezleri aydınlatmanın 20-25 yıldır Antalya kamuoyunda çok ses getiren ve her belediye başkan adayının projesi olduğunu belirten Oğuz şunları söyledi:

“Bu dönem başkanımız da turizme yeni bir trend katmak adına falez aydınlatma projesini ortaya koydu. 12 kilometrelik bir hat olan Antalya falezlerinde Başkanımızın düşündüğü proje  sadece 1 kilometrelik kısmıydı. Bu kısım deniz trafiğinin çok yoğun, doğal yaşamın çok az olduğu bölge. Karaalioğlu Parkı’ndan başlayıp Yat Limanı ve Yavuz Özcan Parkı bitimine kadarki hat üzerinde yapılacaktı. 1 kilometrelik hatta yapılacak aydınlatma, daha sonra uygun görülürse Varyant’a kadar Atatürk Parkı lokasyonunda tamamlanacaktı.” 

Koruma Kurulu’ndan izin alınmış

Bu 1 kilometrelik alanda turizme canlılık kazandırılması, kent merkezinin cazibe merkezine dönüştürülmesi ve otellerdeki turistlerin kent merkezine getirilmesi için önemli projelerden biri olduğunu anlatan Oğuz, koruma kurullarından gerekli izinlerin de alındığını kaydetti: 

“Her nokta yerinde tespit edildi ve doğal yaşam da dikkate alındı. Bu alanda sadece Kadınyarı’nda bir Akdeniz foku mağaraya girip çıkıyor ama insancıl olmuş, insanlarla bütünleşik burada. Zaten çok aydınlık bir yer, daha önce aydınlatılmıştı. Onun dışında Akdeniz foklarının yaşam alanı genelde Konserve Koyu’nun olduğu bölge. İki yarasa mağarası ve aydınlatma kesinlikle yapılmadı.”

‘Tanıtım cümbüşlü olunca tepki çekti’

Işıklandırmanın sadece 15 Nisan- 15 Ekim tarihlerindeki altı aylık yaz sezonunda ve 21.00-23.00 saatleri arasında açık olacağını anlatan Oğuz, “Görsel bir şovdu aslında, hem Antalyalılar hem de turistlerin ilgisini çekecek, doğal yapıya kesinlikle zarar vermeyecek ultraviyole ve kızılötesi, özel tasarruflu LED armatürler kullanıldı. Bir önemli nokta da tanıtımda rengarenk, cümbüş oldu halk buna tepki gösterdi ama sadece beyaz ve günışığı renkleri olacaktı. Özel günlerde ise renklendirme olabilecekti” diye konuştu.

Falezlerde daha önce Düden Çayı‘nın olduğu bölgede aydınlatma yapılan projeyi de hatırlatan Cem Oğuz, kamuoyunun hassasisiyeti üzerine Başkan Böcek’in projeyi beklemeye aldığını, bundan sonraki sürecin bekleneceğini kaydetti.

Antalya da falezlere aydınlatma projesi durduruldu #3

Akdeniz Koruma Derneği: Beklemeye almak yetmez, iptal edilmeli

Bilim insanları ve çevre örgütlerinin tepkisini çeken projeyle ilgili bir açıklama yayımlayan Akdeniz Koruma Derneği (AKD) de projenin iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.  Dünya üzerinde 600-700, Türkiye’de kıyılarında ise 100 kadar Akdeniz fokunun yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, yine fokların Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’ye göre nesli tehlike altında (EN) olduğuna vurgu yapıldı. Akdeniz foku için yürütülen koruma çalışmalarının sadece Türkiye için değil dünya popülasyonu için de önem taşıdığı belirtilen açıklamada şunlar ifade edildi:

“Yaşam alanları kısıtlı olan ve çeşitli tehditlerle baskı altında bulunan Akdeniz foku için; Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanması planlanan ’Yavuz Özcan ve Karaalioğlu Parkları Hizası Falez Görsel Aydınlatma Projesi’ bir tehdit niteliğindedir. Akdeniz foku, yaşamı kıyıya bağlı olan türlerdendir. Bununla birlikte, Dünya mirası niteliğinde olan ve Kesin Korunacak Hassas Alan koruma kategorisinde bulunan falezler, aynı zamanda barındırdığı kıyı mağaralarıyla birlikte, Akdeniz foku tarafından da kullanılmaktadır.

Türün kıyıya bağlı yaşamından dolayı, falezler ve çevresinde aydınlatma projesi ile artacak ışık yoğunluğu ve beraberinde getireceği tekne ve insan yoğunluğu göz önünde bulundurularak her canlının yaşam hakkının bulunduğu ilkesi ve gerçeğiyle, söz konusu aydınlatma projesinin yeniden değerlendirilmesi önemlidir. Falezlerin, nesli kritik tehlike altında bulunan Akdeniz fokunun yanı sıra, yok olma tehlikesi altındaki bitki türleri, dört yarasa türü, gececil balık türleri ve kuş türleri için de üreme, beslenme ve dinlenme alanı olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Antalya, ülkemiz için önemli bir turizm kenti olmakla birlikte, denizel ve karasal biyoçeşitliliği vazgeçilmez ve evrensel niteliktedir. Turizm ve tanıtım faaliyetleri için çeşitli çözümler üretmek mümkün olmakla birlikte, yaşam alanı zarar gördüğü için bulunduğu alanı terk eden nesli tehlike altında türlerin ve habitatların geri dönüşünü sağlamak zor ve maliyetlidir”

Antalya da falezlere aydınlatma projesi durduruldu #8

Açıklamanın sonunda projenin iptal edilmesi gerektiği vurgulanarak, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kıyılarda yürüttüğü ve yürütmeyi planladığı çalışmalar için izleme ve koruma çalışmalarımızın sonuçları ile katkı sunmaktan onur duyacağız. ’Yavuz Özcan ve Karaalioğlu Parkları Hizası Falez Görsel Aydınlatma Projesi’ni Antalya ve Akdeniz fokları için neden olacağı geri dönüşü olmayan kayıplar göz önünde bulundurularak iptalini öneriyoruz” denildi. 

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.