Hayvan HaklarıManşet

Ankara’da 7 köpek daha öldürüldü

0

Çankaya’da boş bir arazide cesetleri bulunan köpeklerin yanındaki sosislerin zehirli olduğu tahmin ediliyor.

7 hayvanın zehirli sosislerle öldürüldüğü tahmin ediliyor. 2 köpek ise tedavi altında.

Ankara Batıkent’te 16 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesinin üzerinden çok geçmeden bu sefer de  Çankaya’da boş bir arazide 7 köpek cesedi bulundu. Köpeklerin yanında zehirli olduğu iddia edilen sosisler bulunurken, hayvanseverler olaya tepki gösterdi.

Çankaya’nın Beytepe Mahallesi 1787’nci sokak üzerindeki boş arazide köpek ölülerini görenler, belediyeye ve polise haber verdi. İhbarla gelen Çankaya Belediyesi ekipleri, 7 hayvanın cesedini buldu, 2 köpek ise tedavi için veteriner kliniğine götürüldü.

Sosislerden alınan numuneler ise zehirli olup olmadıklarının saptanması için laboratuvar incelemesine gönderildi. Polis, çevredeki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceleyerek, sosisleri bölgeye bırakanları bulmak için çalışma başlattı.

‘Artık yasa gecikmeden çıksın’

Belediye ve polis ekipleri inceleme yaptığı sırada olay yerine gelen hayvanseverler büyük tepki gösterdi. Patileri Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Çiğdem Mavili, köpekleri en son dün akşam beslediğini anlattı. Mavili, “Bugün geldikten sonra etraftaki zehirli sosisleri ve sucukları topladık. Artık bu yasanın çıkmasını bekliyoruz; çünkü biz hayvanları koruyamıyoruz, devlet de koruyamıyor. Yasa olmadığı sürece bu katiller ellerini kollarını sallaya sallaya hayvanlarımızı öldürüyorlar ve burada ‘kamera yok’ diyorlar. Kamera olsa ne olur yasa olmadıktan sonra? Artık yasa çıksın, ne olur. Gerçekten halimiz kalmadı bizim” diye konuştu.  

Dernek yöneticisi İsmail Erdoğan da Ankara’da son 3 ayda 150’den fazla köpeğin zehirlendiğini kaydederek şunları söyledi: “Bizim devletten isteğimiz, burada ölenlerin de bir can taşıdıklarını bilmeleri. Bir can öldürmek cezaya dahil olmadığı sürece kabahat sayıldığı sürece bunların devam edeceğini bilmeliler. Havyan öldüren insanı da öldürür, hayvana tecavüz eden insana da tecavüz eder.”

Ankara Batıkent’te, geçen hafta 16 köpek, araziye atılan zehirli tavuk etlerini yemeleri sonucu ölmüş, olayla ilgili gözaltına alınan 3 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Çubuk ilçesinde de boş arazide 30 köpek ve 2 kedi ölüsü bulunmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.