ManşetTürkiye

Ankara saldırısını TAK üstlendi

0

Ankara’da 13 Mart pazar günü düzenlenen, 37 kişinin öldüğü saldırıyı PKK’ya yakın Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi. Örgüt saldırıların süreceği tehdidinde de bulundu.

20

Kürdistan Özgürlük Şahinleri’ne (TAK) ait olduğu belirtilen internet sitesinde yer alan açıklamada, 13 Mart pazar günü Ankara’da meydana gelen saldırının ‘Doğa Jiyan kod adlı Seher Çağla Demir’in komutasında düzenlendiği’ belirtildi. Açıklamada, Demir’in TAK adına intihar saldırısı düzenleyen ilk kadın olduğu belirtilerek, 2013 yılında örgüte katıldığı kaydedildi. Açıklamada, ‘Düşmanın Kürt anaları, bebekleri ve genç kızlarını hedef alarak vurma, çıplak kadın bedenlerini teşhir etme, yakarak tanınmaz hale getirme barbarlığının büyüttüğü kin öfke ardından; yüzlerce yoldaşımız gibi eylem konusunda büyük bir ısrar içerisinde olmuştur’ denildi.

‘Devlet güçleri hedef alındı, sivil kayıplar nedeniyle üzgünüz’

TAK’ın açıklamasında, saldırının Cizre’deki operasyonlar nedeniyle ‘hükümetten hesap sorulması’ amacıyla Ankara’da düzenlendiği ve devlet güçlerinin hedeflendiği belirtildi. Ancak intihar saldırganının hedefe yöneldiğinde polisin müdahale etmesi nedeniyle sivil kayıpların da yaşandığı ileri sürüldü. Açıklamada, “Bu sebeple kirli savaşın sorumlu ve yürütücüleriyle hiçbir bağı bulunmayan sivil kayıplardan dolayı üzüntümüzü belirtiyoruz” denildi. Açıklamada ‘Şubat ayında TAK’ın yine Ankara’da düzenlendiği saldırıda olduğu polis ve asker kayıplarının gizlendiği’ iddia edilerek çok sayıda polisin de hayatını kaybettiği savunuldu.

Açıklamada, Güneydoğu’daki operasyonlarda sivil Kürtlerin de hedef alınarak öldürüldüğü belirtilerek, “Kamuoyunun yalnızca Cizre’de 300’ün üzerinde sivil insanımızın hedef alınarak vahşice katledilmesi, cenazelerin yakılması, verilmemesi üzerinden Kürt halkına yaşattırılan acıları anlamalarını umuyoruz” denildi.

TAK açıklamasında saldırılara devam edileceği, AKP hükümetinin aldığı önlemlerin kendileri için engel teşkil etmediğini kaydetti. TAK Kürtlere yönelik operasyonlar devam ettiği sürece saldırıların da süreceğini vurguladı ve ‘kimse güvende değil’ ifadesine yer verdi.

TAK Şubat ayında yine Ankara’da saldırı düzenlemiş, 29 kişi hayatını kaybetmişti.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.