ManşetTürkiye

Ankara saldırısı üzerine Demirtaş’tan hükümete: “Bir defa da siz hesap verin, mahcup olalım. Yeter artık!”

0

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da 37 kişinin can verdiği saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

demirtas_aciklama

TBMM’de gazetecilerin karşısına geçen Demirtaş, “Ülkenin başkentinde 5 ay içerisinde 3 büyük patlama oldu, AKP’yi bundan dolayı kutluyoruz mu diyeceğiz? Ne diyeceğiz? Siyasi sorumlu Hükümet değil mi? Böylesi durumlarda eleştirilmezmiş. Ne yapacağız? Teşekkür mü edeceğiz? Tebrik mi edeceğiz? Bir defa da siz hesap verin Allah billah aşkına. Bir defa da şu ülkede yaşanan bir olumsuzluktan dolayı siz hesap verin mahçup olalım. Yeter artık.” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın açıklamasından başlıklar şöyle:

“Doğrudan sivilleri hedef alan bir terör saldırısı. Partim adına, arkadaşlarım adına bir kez daha açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum. Sığınabileceğimiz tek şey kardeşlik, eşitlik, adalet duygularımızdır. Bizi güvenlik altına alabilecek tek şey budur. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyorum. Ankara’da yaşanan acımasız saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye dileklerimi iletiyorum. Başsağlığı diliyorum. (…)

Kitleyi hedef alan saldırılar geçekleşti. Parti olarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Yeni değil her gün yeni acılar yaşanıyor. Diyarbakır, Sur, Cizre, Yüksekova’da… acılar yaşanıyor. (…)

Ülke acıda ortaklaşmada maalesef ki başarılı olamıyor. Acı da bile neden ortaklaşamadığımızı sorgularken öncelikle hükümetin aynada kendisine bakması lazım. (…)

Katliamlar, saldırılar, ölümler oluyor. Hükümetin yaptığı tek şey, kınamak. Herkesi AKP, hükümet çizgisinde buluşmaya davet emek dışında hiçbir şey yapmıyorlar. Sanki hiçbir siyasi sorumlulukları yok. Sanki ülkeyi kendileri yönetmiyor, iktidarda değiller. Olup bitenle ilgili en küçük bir sorumlulukları yok. Sütten çıkmış ak kaşık onlar, geriye kalan herkes suçlu. (…)

Hükümet, böyle durumlarda eleştirilmezmiş. Ne yapacağız teşekkür edip tebrik mi edeceğiz? Ülkenin başkenti emniyet müdürsüz HDP olarak biz atayalım sorumlu bizsek. Böyle bir şey olabilir mi? ülkenin her yerinde kan akıyor. Beyefendilerin halka hesap verme gibi bir niyetleri bile yok. Bütün bu olanlardan sonra hala hesap soruyorlar. Hala sen, öbürü hesap vereceksin. (…)

Ülkenin başkentinde 5 ay içerisinde 3 büyük patlama gerçekleşti AKP’yi bundan dolayı kutluyoruz mu diyeceğiz, ne diyeceğiz? Tek bir uyarımızı dikkate almayan, muhalefet ile ortaklaşma çağrılarına kapılarını kapatan 14 yıldır bildiğini okuyup içeride ve dışarıda sadece savaş, sindirme politikaları ile sonuç alacağım diyen ülkede muazzam bir kutuplaşma, kamplaşma yaratan hükümet hiç mi sorumlu değil. (…)

Bir defa da siz hesap verin Allah aşkına siz hesap verin mahcup olalım. Yeter artık. O kadar övünürsünüz yol yaptık. Ülkede olumsuz bir şey olur çıkıp özür dilemezseniz. Sorumluluk bizde erdemini göstermezseniz. Günah keçisi biz oluyoruz.”

Öte yandan HDP Merkez Yürütme Kurulu da saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

hdp_logo“Ankara’da bu akşam meydana gelen bombalı saldırıyı lanetliyoruz. Sivil yurttaşlarımızın bulunduğu bir yerde yapılan bu vahşi saldırının sonucunda maalesef çok sayıda hayatını kaybeden ve yaralanan olmuştur.

Bütün halkımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Halkımıza yaşatılan bütün bu acıların bizleri kardeşlik duygularından uzaklaştıramayacağını ifade ediyor, saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyoruz.

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu”

(Yeşil Gazete, Evrensel, Posta)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.