ManşetTürkiye

Anayasa Mahkemesi HDP’nin kapatılma iddianamesi için raportör görevlendirdi

0
anayasa mahkemesi

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması talebiyle 17 Mart günü sunduğu iddianame için raportör görevlendirdi.

Söz konusu iddianamede “HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğu, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” belirtiliyordu.

Süreç nasıl ilerleyecek?

Görevlendirilen raportör ilk inceleme raporunu hazırlayarak AYM Başkanlığı’na sunacak. İddianame kabul edilirse HDP’den ön savunma istenecek.

Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Başsavcı Şahin, AYM Genel Kurulu’na sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Hakkında siyasi yasaklılık talep edilenler de AYM’ye yazılı ve sözlü savunma verebilecekler. Bütün bu sürecin ardından raportör, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayarak esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

10 üyenin oyu gerekiyor

Raporun ardından, AYM Başkanı Zühtü Arslan kapatma isteminin görüşülmesi için bir toplantı tarihi belirleyecek. Bu tarihte toplanacak olan 15 kişilik AYM heyeti, dosyayı karara bağlayacak.

Heyet, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verecek. AYM, HDP’nin Anayasa’da sayılan hallerden ötürü kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına da karar verebilecek.

AYM’nin kararı hem HDP hem de Yargıtay Başsavcılığına gönderilecek. Karar Resmi Gazete’de de ilan edilecek.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.