ManşetTürkiye

Anayasa Mahkemesi, HDP kapatma davasında ilk incelemeyi 21 Haziran’da yapacak

0

Halkların Demokrasi Partisi‘ne (HDP) yönelik açılan kapatma davasında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ilk incelemesi önümüzdeki hafta yapılacak. Görevlendirilen raportörün ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlamasının ardından heyet, 21 Haziran Pazartesi günü  iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

Genel Kurul, ilk inceleme sırasında, partinin kapatılmasına beyan, faaliyet ve eylemleri ile neden olan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi ile partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

Süreç nasıl ilerleyecek?

İddianame kabul edilirse, ilk olarak ön savunma için HDP’ye gönderilecek. Ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak. Savcının sözlü açıklama, HDP’nin de sözlü savunma yapmasından sonra , davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, 15 Yüksek Mahkeme üyesine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

Görüşmede, Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü, partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete‘de yayımlanacak.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.