Hayvan Haklarıİklim KriziManşet

Anamur’da yalancı baharın ardından gelen soğuk hava arıların ölmesine neden oldu

0
Fotoğraf: DHA

Mersin‘in Anamur ilçesinde yaklaşık 20 gün önce kendisini gösteren ve meyve çiçeklerinin açmasına neden olan yalancı baharın ardından havaların tekrar soğuması nedeniyle çiçeklerden bal toplamaya çalışan çok sayıda arı donarak yaşamını yitirdi.

Havaların sıcak olmasından etkilenen arılar erken yavrulamaya başladı ve polen toplamak için doğadaki çiçeklere dağıldı. Ancak bir anda bastıran soğuk hava ve Toros Dağları’nın eteklerine yağan kar nedeniyle kovanlarından çıkan arılar dondu.

‘Yüzde 30 civarında kayıp var’

30 yıldır arıcılık yapan Abdurrahman Cengiz, DHA’ya yaptığı açıklamada zamansız yavrulama yapmak için polen toplamaya giden arıların çoğunun kovanlarına geri dönemediğini söyledi.

Böyle bir durumun yaklaşık 10 yıl önce başlarına geldiğini kaydeden Abdurrahman Cengiz, bu yıl arıcılarının yüzde 30 civarında kayıplarının olduğunu söyledi.

Geçen sezonun kurak gitmesinden dolayı arıların bu yıl kışa zayıf girdiğini kaydeden Abdurrahman Cengiz, “Kovandan zamansız çıkan arı, çiçeğin üzerinde uyuşup kalıyor, gece de donup ölüyor” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.