DünyaManşetUlaşım

Amsterdam ‘araçsız şehir’ için düğmeye bastı

0

Amsterdam’ın, bisikletlilere ve yayalara daha fazla alan sağlayan “araçsız şehir” haline getirilmesi için bir dizi önlem alınması kararlaştırıldı. Şehir içinde araç trafiğini azaltmak için, kent merkezine girişlere sınırlama getirilecek, toplu taşıma ve bisikletli ulaşım özendirilecek.

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam‘da Belediye, 2030 yılına kadar araç yakıtlarının neden olduğu hava kirliliğini önleme planları çerçevesinde, “daha fazla yaşam alanı ve daha temiz bir çevre için” bir dizi yeni düzenleme hazırladı. Kentteki trafik yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, şehir merkezine araç girişinin azaltılmasına dönük yeni önlemler alındı. “Araçsız şehir” hedefleri doğrultusunda, toplu taşıma ve bisikletli ulaşım özendirilecek. Toplu taşıma yatırımlarına ağırlık verilirken, deneme amaçlı gece metrosu seferleri de başlatılacak.

Önlemler kapsamında toplu taşımada ücretsiz veya daha ucuz aktarma olanağı sağlanacak. Şehir içinde yaya ve bisiklet dostu tasarımlar hayata geçirilecek. Tren istasyonlarında olduğu gibi, metro istasyonlarına da bisiklet kiralama noktaları kurulacak.

Kentte 2021 yılından itibaren, hafta sonları ve çarşamba günleri öğleden sonra, 12 yaşına kadar olan çocuklar toplu yaşıma araçlarından ücretsiz yararlanacak.

10 bin araçlık otopark alanı kapatılacak

Kent merkezinde daha az otopark izni verilecek ve yaklaşık 10 bin araçlık otopark alanı kapatılacak. Şehir dışındaki, “Park et, devam et” (P + R) alanlarının sayısı arttırılacak. Bu sayede, Amsterdam’a özel aracıyla gelenler, şehir dışındaki otoparklara araçlarını park edip kente toplu taşıma ile ulaşmaya teşvik edilecek.

Amsterdam Belediyesi, yeni yılda belediye meclisi tarafından onaylanması beklenen ve maliyeti 500-700 milyon Euro arasında değişmesi beklenen projeyi, en geç 2025 yılına kadar hayata geçirmeyi hedefliyor.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.