ManşetTürkiye

Altındağ’daki saldırıya ilişkin 72 kişi daha yakalandı

0

Ankara‘nın Altındağ ilçesinde dün akşam Suriyelilere ait evlerin ve iş yerlerinin camlarının kırıldığı ve yağmalandığı nefret saldırısıyla ilgili 72 kişi daha yakalandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Altındağ ilçemizde 10 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşen messif olay sonrası bölgede alınan önleyici tedbirler neticesinde, 12 Ağustos günü güvenlik güçlerimizin ikazlarına uymayan, sosyal medya üzerinde provokatif paylaşımlarda bulunan ve çeşitli suçlardan aranan 72 kişi daha yakalanmıştı” denildi.

28’i sabıkalı

Yakalananlardan 29’u hakkında idari işlem uygulandığı, 43 şahısla ilgili ise adli işlem başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada “Yakalanan şahısların 28’inin gasp, kasten yaralama, mala zarar verme, uyuşturucu madde imali, hırsızlık vb. Suçlardan kaydı bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Bir önceki 12 Ağustos tarihli açıklamada ise gerçekleştirilen nefret saldırısıyla ilgili 76 kişinin yakalandığı belirtilmişti. Kişilerden 38’inin yağma, kasten yaralama, hırsızlık ve uyuşturucu madde bulundurma suç kaydı bulunduğu aktarılmıştı.

Neler yaşandı?

Battalgazi Mahallesi‘nde 10 Ağustos’ta bir parkta iki grup arasında nedeni bilinmeyen bir kavga yaşandı. Yaralanan iki kişiden biri olan 18 yaşındaki Emirhan Yalçın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili gözaltına alınan iki zanlı hakkında ise sevk edildikleri adliyede “kasten öldürme” suçundan tutuklama kararı verildi.

Ancak iki gencin Suriyeli sığınmacılar tarafından bıçaklandığı haberinin yayılmasıyla birlikte Suriyelilerin yüksek oranda olduğu Battalgazi ve Önder Mahallelerinde yüzlerce kişi sokağa döküldü.

Dün akşam saatlerinde ise olaylar iyice şiddetlendi. Sık sık “Suriyelileri burada istemiyoruz” diyen kitle Suriyelilere ait dükkanları taşladı ve bazı dükkanların kepenklerini yıktı. Bazı dükkanların ise yağmalandığı görüldü.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.