Dünya

Altın Şafak’a bir darbe daha

0

0,,17356590_303,00Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak partisinin iki milletvekili daha tutuklandı.

Atina’da yargılanan iki milletvekili Yorgos Germenis ve Panayotis İlyopulos, organize suç örgütü kurup yönettikleri gerekçesiyle tutuklandı.

Yine hâkim karşısına çıkan bir başka Altın Şafak milletvekili Evstathios Bukuras ise hakkındaki suçlamaları reddetti. Bukuras için mahkeme kararının gün içinde çıkması bekleniyor. Üç milletvekili de kendilerini siyasi kovuşturma kurbanı olarak görüyor.

Aşırı Sağcı Altın Şafak Partisi, göçmenlere karşı sayısız saldırıdan sorumlu tutuluyor ve siyasi muhaliflere zorluk çıkarmakla suçlanıyor. Neonazi ideolojisine sahip olmakla itham edilen partinin üç milletvekili 2013 sonbahar aylarından bu yana hapiste bulunuyordu. Partinin genel başkanı Nikos Mihaloliakos ise 3 Ekim’de tutuklanmıştı.

Yunan polisi ve adalet makamları uzun süre gözlerini Altın Şafak partisinin suçlarına ve şiddet dolu eğilimlerine göz yummakla suçlanıyor. Eylül ayında rap şarkıcısı Pavlos Fissas’ın bir Altın Şafak üyesi tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmesinin ardından, yetkililer harekete geçti ve o zamandan bu yana çok sayıda parti yetkilisi ve destekçisi gözaltına alındı.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.