EnerjiManşet

Almanya’da yüzbinlerce nükleer karşıtı sokakta

0

Başta Berlin olmak üzere Almanya’nın an az 20 kentinde on binlerce kişi nükleer enerji kullanımına biran önce son verilmesi için sokaklara döküldü.

Organizatörler ülke çapında yapılan gösteri ve yürüyüşlere en az 160 bin kişinin katıldığını bildirdi. Berlin polisi sadece Berlin’deki protestolara en az 20 bin kişinin katıldığını duyurdu. Bonn kentinde en az 7 bin 500, Münih’te ise en az 8 bin protestocu Almanya’daki nükleer santrallerin biran önce kapatılmasını talep etti.

Protestocular nükleer santrallerin biran önce kapatılmasını talep etti. Alman hükümetinin nükleer enerjiyle ilgili görevlendirdiği Etik Komisyonu ise Berlin’de bugün bir araya geldi. Komisyonun, nükleer enerjiden en geç 2021 yılına kadar tamamıyla vazgeçilmesinin ve bu süre içerisinde gerekli olan elektrik açığını karşılayacak başka kaynaklar bulunmasının mümkün olduğu yönünde görüş bildirmesi bekleniyor.

Bilim ve ekonomi dünyasından ve kilise çevrelerinden temsilcilerinin oluşturduğu 17 kişilik komisyon pazartesi günü tavsiyelerini Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunacak. (Deutsche Welle Türkçe)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.