DünyaManşet

Almanya’da Yeşiller’den Türkiye genel görüşmesi talebi

0

Alman Yeşiller Partisi Türkiye’nin İslamcıları desteklemekle itham edildiği İçişleri Bakanlığı değerlendirmesinin Meclis genel kurulunda tartışılmasını istiyor.

özcan mutluAlmanya’da muhalefetteki Alman Yeşiller Partisi Federal hükümetin sert tartışmalara yol açan Türkiye raporunun Meclis genel kurulunda görüşülmesini talep etti. Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu ‘Handelsblatt’ gazetesine verdiği demeçte “Büyük koalisyon ortakları arasındaki güç denemesi sadece NATO müttefiki Türkiye’yi kızdırmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkemizdeki Almanlarla Türklerin barış içinde birlikte yaşamalarını da zorlaştırıyor” dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta Türkiye’yi İslamcıları desteklemekle itham etmiş ve Türkiye’nin, Müslüman Kardeşler ve Hamas gibi radikal dincilerin merkezi eylem platformu olduğunu öne sürmüştü.

Bakanlığın değerlendirmesi geniş yankı buldu. Teamüllere aykırı olarak soru önergesinin yanıtlanmasında görüşü alınmayan Almanya Dışişleri Bakanlığı değerlendirmeye katılmadığını duyurdu. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de bir televizyona yaptığı açıklamada, ‘değerlendirmenin Türkiye’deki gerçeklerin bir bölümünü abartılı olarak yansıttığını’ söyledi.

Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu, Almanya’nın güvenliğini ilgilendirdiği gerekçesiyle konu hakkında mecliste genel görüşme yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Mutlu, Başbakan Angela Merkel ve İçişleri Bakanı de Maiziere’yi sert bir üslupla eleştirdi. İçişleri Bakanının ‘ateşe körükle gittiğini ve değerlendirmenin yanlışlıkla Dışişlerine danışmadan önerge sahibine iletildiği şeklindeki açıklamayı geri aldığını’ belirten Mutlu Başbakan Merkel’in de, ‘dış istihbarat servisinin değerlendirmesi hakkında açıklama yapmayıp Türkiye ile işbirliğinin sürdürülmesinde ısrar ettiğini’, dile getirdi.

 

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.