DünyaManşet

Almanya’da Yeşiller ve Sol Parti’nin Türkiye’ye silah ambargosu teklifi reddedildi

0

Almanya’da muhalefetteki Yeşiller Partisi ve Sol Parti’nin insan hakları ihlalleri, Doğu Akdeniz, Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye politikası nedeniyle Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması teklifleri Federal Meclis’te reddedildi.

Sol Parti’nin hazırladığı ve “Türkiye’ye silah yok” başlıklı teklif, koalisyon hükümetini oluşturan Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti‘nin (SPD) yanı sıra Hür Demokrat Parti‘nin (FDP) oylarıyla reddedildi. Oylamada Yeşiller ve sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) milletvekilleri çekimser oy kullandı.

Yeşiller’in hazırladığı ve “Türkiye’ye denizaltı satışı izinlerini iptal edin” başlıklı diğer teklif de yine CDU/CSU, SPD ve FDP’nin oylarıyla reddedildi. Yeşiller’in yanı sıra Sol Parti teklife kabul oyu verirken AfD milletvekilleri yine çekimser oy kullandı.

Sol Parti: İHA’lar bölgesel çatışmalarda kullanılıyor

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Sol Parti’nin parlamentoya sunduğu teklifte, federal hükümetin onayladığı askeri ihracat izinleri sayesinde Alman şirketlerin Türkiye’ye 12 milyon 800 bin euro değerinde parça ve donanım sattığı ve bu sayede Türkiye’nin bir İHA donanması kurduğu belirtildi. Teklifte ayrıca Türkiye’ye denizaltı ve malzemelerinin ihracatının da 2002 – Ekim 2020 arasında 128 milyon 800 bin euroya ulaştığı; böylece Almanya’nın hava ve karada kullanılabilen ve Libya ile Yunanistan ve Kıbrıs bağlantılı operasyonlarda kullanılması muhtemel teçhizat satışına onay verdiği ifade edildi.

Yeşiller: Denizaltı satışı Avrupalı partnerlerimizin çıkarlarına zarar veriyor

Yeşiller Partisi’nin hazırladığı teklif ise, Alman hükümetinin son dönemde Türkiye’ye sadece deniz kuvvetlerinin kullandığı malzeme satışı yapıldığına dair açıklaması nedeniyle bu alana odaklanıyor olsa da  temelde Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını hedefliyordu.

Yeşiller’in teklifinde de ambargo talebine,  son dönemde yaşanan Türkiye’deki ve Türkiye bağlantılı gelişmeler gerekçe gösteriliyordu. Teklifi hazırlayan Yeşiller milletekili Katja Keul, teklife gerekçe olarak “insan hakları ihlalleri”, “Türkiye’nin dış politikada uluslararası hukuku defalarca ihlal etmesi, örneğin Suriye’nin kuzeyine girmesi veya Libya’da savaşa müdahil olması”, “Avrupa Birliği üyesi Yunanistan ve Kıbrıs’a yönelik Doğu Akdeniz’deki tehditler” başlıklarını saydı. Keul “Savaş gemisi ve denizaltı satışı hem bizim güvenliğimize hem de AB’li partnerlerimizin çıkarlarına zarar veriyor” dedi.  .

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.