DünyaManşet

Almanya’da Wulff’un yerine Gauck geliyor

0

Almanya’da iktidar partileri ile muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller cumhurbaşkanlığı için Joachim Gauck’un ortak aday olarak gösterilmesi üzerinde uzlaşmaya vardı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün parti liderleri ile ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında, müşterek adaylarının Joachim Gauck olduğunu duyurdu. Merkel, farklı öneriler üzerinde hassasiyetle durulduğunu, ancak istişareler sonrasında Gauck’ta karar kılındığını belirtti. Merkel, Gauck ile kendisinin özellikle Doğu Almanya geçmişinin birleştirdiğini vurgulayarak, bazı görüş ayrılıklarına rağmen ortak yanları olduğuna inandığını belirtti. Merkel, “demokrasiye bağlı olan Gauck’un uluslararası alanda da önemli sinyaller verebileceğine inandığını” kaydetti.

Merkel, daha önce yaptığı açıklamada “muhalefet partileriyle birlikte ortak bir aday belirlemek istediklerini” söylemiş olduğunu hatırlatarak, bu nedenle varılan uzlaşmadan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Joachim Gauck, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller tarafından 2010 yılında da istifa eden Cumhurbaşkanı Christian Wulff’a karşı aday gösterilmişti.

Muhalefet memnun

Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller uzlaşıya varılmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Sosyal Demokrat Genel Başkanı Sigmar Gabriel, iki yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimine atıfta bulunarak, “Bu geçen zaman içerisinde herkesin Gauck’un seçilmemesinden pişmanlık duyduğundan eminim” dedi. Gabriel, Merkel’in muhalefet partileri ile ‘adil ve açık’ müzakereler yürütmüş olmasından memnun olduklarını dile getirdi. Yeşiller Meclis Grup Eşbaşkanı Renate Künast da Joachim Gauck’un yeniden cumhurbaşkanlığı makamına ‘anlam ve onur’ kazandıracağını söyledi.

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Philipp Rösler de uzlaşma sağlanmış olmasının iyi bir başlangıç olduğunu belirtti. Ancak Hür Demokrat Parti’nin aslında Gauck’tan yana olmadığı, parti yetkililerini Başbakan Merkel’in ikna ettiği öne sürülüyor.

Sol Parti tepkili

Müzakerelere dahil edilmeyen muhalefetteki Sol Parti, Gauck’un ortak aday olarak nitelendirilmesinin imkânsız olduğunu belirtti. Genel Başkan Klaus Ernst, “5 milyonu üzerinde seçmeni olan bir parti dışlanıyorsa, burada bir uzlaşı adayından bahsetmek söz konusu olamaz” dedi.

Gauck kimdir?

1940 yılında Rostock kentinde dünyaya gelen Joachim Gauck, 1965 yılında ilahiyat öğrenimi tamamladı ve Protestan kilisesinde papaz olarak göreve başladı. İki Almanya’nın birleşmesi için önemli çabalar sarf eden Gauck, Eski Doğu Almanya (DDR) hükümetine karşı kurulan “Neuen Forum” hareketinin sözcülüğünü yaptı ve hükümete karşı protestolar düzenlenmesine ön ayak oldu. 1990 yılında DDR Meclisine seçilen Gauck, 1991-2000 yılları arasında eski Doğu Almanya istihbarat örgütü (STASİ) arşivinin başkanlığını yürüttü. Gauck o günden bu yana “Unutmaya Karşı-Demokrasi adına” derneğinin başkanlığını yürütüyordu. Joachim Gauck 2010 yılında cumhurbaşkanlığına aday gösterilmiş, Almanya Cumhurbaşkanlığı’na koalisyon partilerinin adayı Christian Wulff seçilmişti. Almanya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin 18 Mart’ta yapılması bekleniyor. (Deutsche Welle Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.