Avrupa'da Yeşil DalgaManşet

Almanya’da seçim anketlerinde Yeşiller zirvede

0

Almanya‘da eylül ayında genel seçimler yapılacak. Şu anki iktidar ortakları Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) genel seçimlere yönelik kampanyalarını sürdürürken, son yapılan anketler Yeşiller Partisi’ne seçmen desteğinin istikarlı bir şekilde arttığını ortaya koyuyor.

Yeşiller oylarını yüzde 15 artırarak yüzde 25’e ulaştı

DW Türkçe’nin aktardığına göre, son anket sonuçlarının ortalamasında, 26 Mayıs tarihi itibarı ile Yeşiller 2017 seçimlerine göre oylarını yüzde 15’in üzerinde artırırken, Hırıstiyan Birlik partilerine (CDU/CSU) seçmen desteği 7,4 puan azaldı.

Anketlerde zaman zaman farklılıklar gözlense de Yeşiller Ppartisi mevcut iktidarı oluşturan CDU/CSU ile başabaş bir performans sergiliyor. Forsa Enstitüsü adlı araştırma şirketinin bugün açıkladığı verilere göre de, Yeşiller yüzde 25 oy oranına ulaştı. CDU/CSU ise yüzde 24 ile geçen haftaki oy oranını korudu.

Sosyal Demokratlar da bu hafta bir puan kaybederek yüzde 14’lük seçmen desteği buldu.

Annalena Baerbock, yüzde 28 ile en yüksek oyu alan Başbakan adayı

2004 kişiyle yapılan araştırmada seçmene “Başbakanı doğrudan seçme imkanınız olsa kimi seçersiniz?” sorusu da yöneltildi. Buna göre, Yeşiller Partisi Genel Başkanı Annalena Baerbock yüzde 28 ile en yüksek oyu alan isim oldu. Baerbock’u yüzde 18’lik destekle Hristiyan Birlik Partileri’nin Başbakan adayı Armin Laschet ve yüzde 14 ile SPD’nin adayı Olaf Scholz izliyor. Ankete katılanların yüzde 40’ı ise bu isimlerden hiçbirine oy vermeyeceklerini belirtti.

Armin Laschet (CDU), Annalena Baerbock (Yeşiller) ve Olaf Scholz (SPD).

Saksonya’da sağ popülistler önde

Saksonya eyaletinde ise son kamoyu araştırmaları mevcut hükümetin yerini koruyamayacağını ortaya koydu. Insa Şirketi’nin bin kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, Saksonya eyaletinde iktidardaki Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU), Yeşiller ve Sosyal Demokratlar’dan oluşan hükümetin toplam oyu yüzde 43’te kalırken, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) tek başına yüzde 26 ile eyalette en güçlü parti oldu.

Ankette CDU’ya destek yüzde 24, SPD’ye yüzde 6 ve Yeşiller’e de yüzde 13 olarak belirlendi.

You may also like

Comments

Comments are closed.