Dünyaİklim KriziManşet

Almanya’da çevre örgütleri, otomotiv şirketlerine karşı dava açma hazırlığında

0

Almanya‘da çevre örgütleri Greenpeace ve Alman Çevre Yardım Kuruluşu (DUH) iklim değişikliğine yönelik politikalarını değiştirmedikleri takdirde, Volkswagen, BMW, Daimler ve doğal gaz ve petrol şirketi Wintershall Dea‘ye karşı yasal yollara başvuracak.

Açılacak davaların geçen yıl Hollanda’da Shell şirketine karşı açılan ve şirketin iklim değişikliğine karşı eyleme geçmemesi sonucu vatandaşlara karşı olan görevini yerine getirmekte başarısız olduğuna dayanan davayı model alacağı belirtiliyor.

Bu davada mahkeme Shell’in karbon salımını 2030 yılına kadar 2019 düzeyinden  yüzde 45 oranında azaltmasına hükmetmişti.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Davaların Federal Anayasa Mahkemesi’nin Alman hükümetin daha sıkı tedbirler almasına neden olan iklim koruma kararını dayanak alması bekleniyor.

Çevre örgütlerinin talepleri

Greenpeace ve DUH otomotiv şirketlerinin içten yanmalı motor üretimini 2030 yılına kadar sonlandırmasını ve Wintershall Dea’nın 2026 yılına kadar yeni petrol ve gaz sahasında arama yapmamasını talep ediyor. AB Temmuz ayında içten yanmalı motor üretiminin 2035 yılına kadar sonlandırmasını önerisini gündeme getirmişti.

Stuttgard’daki Mercedes-Benz Müzesi.

Çevre kuruluşları bunun Paris İklim Anlaşması‘ndaki hedeflere ulaşmak konusunda gerekli olduğunu savunuyor.

Şirketlere taleplerini değerlendirmeleri için birkaç hafta süre veren çevre örgütleri şirketlerden olumlu yanıt almadıkları taktirde Alman mahkemelerine dava başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Şirketler isteksiz

Konuya ilişkin birer açıklama yapan Daimler ve BMW Paris anlaşması hedeflerine bağlı oldukları belirtildi. Ancak Daimler çevre örgütlerinin iddia ve çağrılarını da kabul etmediğini bildirdi. Şirketin açıklamasında grubun taleplerinin “temelsiz” olduğu belirtilerek, “Bir dava konusu olduğu taktirde kendimizi savunmak için bütün yasal yollara başvuracağız” denildi.

Wintershall Dea ve Volkswagen’dan ise konu ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.