DünyaGünün ManşetiManşet

Almanya Yeşiller Partisi’nden HDP’ye tebrik

0

Almanya’daki Yeşiller ile Sol Parti seçim sonucuna göre Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 10 barajını aşarak TBMM’ye girmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Yeşiller’den HDP’ye tebrik

Yeşiller partisinin eski genel başkanı Cem Özdemir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda HDP’nin barajı aşarak TBMM’ye girmiş olmasını şu sözlerle değerlendirdi:

“Cezaevine, baskıya, sansüre ve hileye rağmen HDP meclise girmeyi başararak Erdoğan’ın AKP’sinin çoğunluğu sağlamasını engelledi. CHP ve HDP rejim için bir uyarı olsun ve demokrasinin ışığını korusunlar.”

Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada HDP’yi meclisi girmesinden dolayı tebrik etti. Riexinger, “HDP’li dostlarımız yüzde 10 barajını aşarak, öncekinden daha da güçlü bir biçimde Türk parlamentosunda temsil edilecekler. Bundan memnuniyet duyuyoruz ve yürekten kutluyoruz – barış, özgürlük ve adalet için mücadele sürecek!

Seçim gözlemcisi olarak Van’da bulunan Sol Parti Alman meclis Grup Başkanvekili Heike Hänsel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, HDP’nin barajı aşarak meclise girmesini “büyük başarı” olarak nitelendirdi.

Heike Hänsel, “HDP’nin adayı Demirtaş ve çok sayıda milletvekili ile üyesi cezaevinde bulunmasına rağmen yeniden meclise girmesi büyük başarı! Van’da kutlamalar yapılıyor” ifadesini kullandı.

 

(DW Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.