DünyaManşet

Almanya seçimlerinde son düzlüğe girildi: Üç lider TV münazarasında bir araya geldi

0
Almanya‘da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere bir aydan az bir süre kala üç siyasi partinin başbakan adayı televizyon programında karşı karşıya geldi. Hıristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) adayı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti‘nin (SPD) adayı Olaf Scholz ve Yeşiller‘in adayı Annalena Baerbock, RTL televizyonunda 110 dakikalık programda gazeteci Pınar Atalay ile Peter Kloeppel’in sorularını yanıtladı.

Laschet: AfD’nin meclisten gitmesini istiyorum

DW Türkçe‘nin haberine göre, programda tartışmalı dış politika konusunda hem Yeşiller’in adayı Baerbock hem de SPD’nin adayı Scholz, Sol Parti‘nin NATO konusunda takındığı tavrı eleştirdi ancak her iki aday da Sol Parti ile partilerinin olası bir koalisyona gitmeyeceğini dile getirmedi. Hıristiyan Birlik partilerinin adayı Laschet ise “Neden Sol Parti ile koalisyona gitmeyeceğiz’ demek bu kadar zor. Ben Sol Parti ile koalisyon yapmayacağımızı söyleyebilirim ve Almanya için Alternatif‘in de (AfD) meclisten gitmesini istiyorum” dedi.

Armin Laschet

Armin Laschet.

Afganistan konusunda Laschet hem Alman hükümetine hem de Batı’ya eleştiride bulunarak gelişmeleri “fiyasko” olarak nitelendirdi; bakanlıklarla başbakanlıkta bir Güvenlik Konseyi kurulmasını önerdi. 

Yeşiller’in başbakan adayı Baerbock da Afganistan konusunda Alman hükümetini eleştirirken, SPD’nin adayı Scholz, Alman ordusunun daha önceki Hıristiyan Birlik-Hür Demokrat Parti koalisyonunda çok az mali destek aldığını, kendi hükümetleri döneminde ise bu miktarın arttığını dile getirdi.

Olaf Scholz

Olaf Scholz.

İklim krizi tartışması

İklim değişikliği konusu da programda gündeme gelen konular arasındaydı. Baerbock “Sadece yıkıcı seller yok. Harekete geçilmeli ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapılmalı, bütün çatılarda solar paneller zorunlu olmalı, kömür santrallerinden vazgeçme hedefi öne çekilmeli ve yakıt motorlarına 2030 itibarıyla son verilmeli” derken, Laschet Yeşiller’in adayını “sanayi düşmanı bir tavır sergilemekle” suçladı. Birlik adayı, Yeşiller’in sadece güneş panellerinin çatılarda zorunlu olması gibi yaptırımlar önerdiğini dile getirdi.

Annalena Baerbock

Annalena Baerbock.

Koronavirüs salgını konusunda her üç aday da yeni bir kapanmaya karşı olduklarını, ancak maske zorunluluğunun devam etmesi gerektiğini dile getirdi.  Almanya’da aşılama oranlarının nispeten yüksek olduğunu belirten Scholz ek olarak eskisi gibi bir normalleşmenin de henüz olmayacağını ifade etti.  

Üç aday birbirlerine kişisel saldırıda bulunmazken, adaylar “Neden diğer rakipleriniz başbakan olamaz?” sorusunu yanıtlamak istemedi.

Anket: Tartışmanın galibi Scholz

Kamuoyu araştırma şirketi Forsa’nın RTL ve ntv kanalları için 2 bin 500 izleyici ile yaptığı ankete göre üçlü üçlü tartışmanın galibi SPD’nin başbakan adayı Olaf  Scholz. Yüzde 36’lık kesim Scholz’u başarılı bulduğunu söylerken, yüzde 30 Baerbock’u, Yüzde 25’i ise Laschet’i başarılı bulduğunu ifade etti. İzleyicilere göre en sempatik aday da yüzde 38’lik oranla SPD’nin adayı Scholz. Onu yüzde 37 ile Baerbock, yüzde 22 ile Laschet takip etti.

Kamuoyu araştırma şirketi INSA‘nın Bild gazetesi için yaptığı ankete göre Sosyal Demokrat Parti oy oranını artırmaya devam ediyor. Buna göre SPD bir önceki haftaya göre oy oranını yüzde 2 yüzde 24’e yükseltti. Hıristiyan Birlik partilerinin oy oranı yüzde 21 olarak açıklandı. Bu oran INSA’nın şimdiye dek yaptığı araştırmalarda Hıristiyan Birlik partilerinin aldığı en düşük oy oranı.

Yeşiller’in oy oranı yüzde 17, Hür Demokrat Parti‘nin (FDP) yüzde 13, sağ popülist AfD’nin oş oranı yüzde 11, Sol Parti’nin oy oranı ise yüzde 6 olarak açıklandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.