DünyaEnerjiManşet

Almanya ‘iklim dostu’ enerjilere 200 milyar Euro ayıracak

0
Almanya‘da federal hükümet, 2026 yılına kadar iklimin korunması ile petrol ve doğal gaz tedarikinde dışa bağımlılığı azaltmak için  200 milyar Euroluk bütçe ayrılmasını kararlaştırdı.

Koalisyon ortaklarından liberal Hür Demokrat Parti‘nin genel başkanı da olan (FDP) Maliye Bakanı Christian Lindner ile Yeşiller’in eski eş başkanı, Ekonomi ve İklim Bakanı Robert Habeck‘in söz konusu meblağ üzerinde uzlaştığı bildirildi.

Reuters‘e konuşan Habeck, “Hükümetimiz enerji güvenliği ve iklimin korunmasına 2026 yılına kadar 200 milyar Euro ayırıyor”diyerek bunun yoğun müzakereler sonrası sağlanan bir başarı olduğunun altını çizdi: “Enerji bağımsızlığımıza her zamankinden daha çok yatırım yapmamız gerekiyor”

Alman birinci kanalı ARD‘ye açıklama yapan Maliye Bakanı Lindner ise söz konusu kaynağın elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının genişletilmesi, hidrojen üretimi ve yenilenebilir enerjilerin ucuzlatılması ile elektrik fiyatlarının düşürülmesi için kullanılacağını açıkladı.

Enerji, Ulaşım ve Endüstri dönüşümü bütçesinde bir “İklim ve Transformasyon Fonu” oluşturulması da öngörülüyor. DW‘nin hükümet çevrelerinden edindiği bilgiye göre, en az 90 milyar euro tutarında olması öngörülen fon ile sanayi ile iklim sözleşmelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Çelik, kimya ve çimento endüstrilerinin ‘yeşil endüstrilere’ dönüşümünün sağlanması da bu kapsamda değerlendiriliyor.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Başbakan Olaf Scholz ve Maliye Bakanı Christian Lindner

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Başbakan Olaf Scholz ve Maliye Bakanı Christian Lindner

Lindler ambargoya karşı

Almanya’da, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası doğal gaz ithalatında Rusya’ya bağımlı olunmasına yönelik eleştiriler gündemin öne çıkan maddelerinden biri. Ülkenin çevre ve iklim dostu enerjilere yapılacak yatırımlarla bu bağımlılığın azaltılması önerileri bütün kesimlerde tartışılıyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıklamıştı. Ancak Almanya Maliye Bakanı Lindner bu plana karşı. Almanya’nın Rusya’dan doğal gaz, petrol ve kömür ithal etmekten vazgeçerse, Avrupa’da ve dünyada fiyatların dramatik bir şekilde yükselmesine yol açacağını söyleyen Lindner, Almanya’nın bu parayı ödemeye razı olması durumunda bile dünyanın başka yerlerinden kömürü, doğal gaz ve petrol temin etmesinin kolay olmadığını kaydetti. Lindner ayrıca, böyle bir ambargonun Ukrayna’daki durumu değiştirmeyeceğini savundu.

Almanya’da doğal gaz geçen sene tüm enerji tüketiminin dörtte birinden biraz daha fazla bir seviyeye yükseldi; söz konusu doğal gazın yarısı ise Rus doğal gaz kaynaklarından temin ediliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.