LGBTİ+Manşet

‘Alışın, buradayız, gitmiyoruz’: Onur Haftası Komitesi yasak kararına tepki gösterdi

0

İstanbul Valiliği’nin turizmi, ‘toplumun farklı kesimlerinden tepki gösterilmesini’ ve kamu düzenini gerekçe göstererek yasakladığı Onur Yürüyüşü’ne ilişkin İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Yürüyüşe ilişkin yasak kararının ardından İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nden açıklama geldi. Açıklamada, valiliğin yasak ilânında yer alan ‘toplumun farklı kesimlerinden ciddi tepki gösterilmesi’ ifadesi eleştirilerek, nefret suçu işlendiği ve ‘hassasiyet’ gerekçesiyle nefret suçunun meşrulaştırıldığı belirtildi.

“Altını bir kez daha çizmek istiyoruz ki bizler şehrin bir yerinde değil her yerindeyiz, bir gün değil her gün sesimiz çıksın istiyoruz. Bir kez daha diyoruz ki ‘Alışın, Burdayız, Gitmiyoruz!” denilen açıklamanın tamamı şöyle:

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 1993 senesinden beri düzenlenmekte olup, 2002 senesinden beri İstiklal Caddesinde yapılan onur yürüyüşü ile sona ermektedir. Bu sene 15. si düzenlenecek olan İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne İstanbul Valiliği web siteleri üzerinden yaptıkları açıklama ile izin verilmeyeceğini açıklamış bulunmaktadır. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı, en temel insan haklarından biri olan ifade özgürlüğünün bir parçasıdır ve gerek anayasal gerek uluslararası sözleşmelerce koruma altına alınmıştır. Bu yasak gerek AİHM içtihatları, gerek uluslararası sözleşmeler, gerek iç hukuktaki kanun ve anayasaya aykırıdır.

Ayrıca yapılan açıklamada Valiliğe 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmadığı söylenmiştir. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası ekibi olarak 5 Haziran 2017 tarihinde yazılı başvuru yaparak İstanbul Valiliği ile görüşme talebinde bulunmuş olduk. Ayrıca verdiğimiz dilekçe ile onur haftası ve yürüyüş tarihleri ve yürüyüşün planlanan konumu da valiliğe bildirilmiştir.

Valilik açıklamasında “toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği” ifadesi lgbti+’ların da bu toplumun bir parçası olduğu gerçeğini göz ardı etmekte. Bundan da önemlisi nefret suçu işleyen grupların ve kişilerin tehditlerini “hassasiyet” adı altında meşrulaştırmaktadır.

“Turistlerin güvenliği ve kamu düzeni” ifadeleri ise yıllardır on binlerce kişiyle kutlanan, yurt dışından katılımcıların da olduğu barışçıl yürüyüşü görmezden gelerek barışçıl yürüyüşümüz hakkında farklı bir algı yaratmaya çalışmaktadır.

Umuyoruz ki valilik barışçıl toplanma hakkının yeterli güvenlik önlemleri dahil devlete getirdiği yükümlülüklerin farkına vararak bu kararından vazgeçer ve 25 Haziran Pazar günü 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için bir kez daha saldırı kararı vermek yerine, toplumu birleştirici, sağduyulu ve insan haklarına saygılı bir tutum alarak, barışçıl ve güven içinde açıklama yapmamız için alan sağlar.

Altını bir kez daha çizmek istiyoruz ki bizler şehrin bir yerinde değil her yerindeyiz, bir gün değil her gün sesimiz çıksın istiyoruz. Bir kez daha diyoruz ki ‘Alışın, Burdayız, Gitmiyoruz!’

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi”

(Yeşil Gazete)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.