EnerjiGünün ManşetiManşet

Ali Şeker’den Yenikapı yüzer termik santralı için Meclis’te soru önergesi

0
Karadeniz Holdinge ait Doğan bey gemisi yüzer santralı

Elektrik kesintilerine neden olan Marmaray’a enerji sağlamak amacıyla İstanbul’da Yenikapı açıklarında demirleyeceği söylenen Doğan Bey yüzer elektrik santralı gemisi ile ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, geminin kiralandığı Karadeniz Holding de konuya sessiz kalmayı tercih ediyor.

Karadeniz Holdinge ait Doğan bey gemisi yüzer santralı

Bunun üzerine CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker konuyu Meclis’e taşıdı.

Doğan bey gemisiyle ilgili kimse konuşmuyor

Yenikapı açıklarına demirleyerek Marmaray için elektrik üreteceği ve Karadeniz Holding’e ait olduğu belirtilen Doğan Bey gemisiyle ilgili yetkililerden halen resmi bir açıklama gelmedi. Konuyla ilgili ilk haberimizi 20 Nisan’da yayınlamıştık. 

Elektrik enerjisini İstanbul şehir şebekesinden sağlayan Marmaray’ın, bölgede kesintilerine neden olmasından dolayı Marmaray’a elektrik sağlaması için getirilen yüzer termik santral gemisiyle ilgili cevaplanması beklenen birçok soru ortada duruyor.

Bu tür yüzer santrallar genelde son derece kirletici bir fosil yakıt olan ağır fuel oil kullanıyor. Ancak yüzer santralın hangi yakıtı kullanacağı da açıklanmış değil.

Yeşil Gazete olarak konuya ilişkin bilgi almak üzere aradığımız Enerji Bakanlığı sorularımıza yanıt vermezken, Karadeniz Holding “bu konuda bir açıklama yapmıyoruz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ise telefonlarımızı açmadı.

CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker’den Meclis’e soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker

“Geminin nasıl alındı/kiralandı?”, “Ne kadar süre Yenikapı açıklarında demirleyecek?”, “Hangi yakıtı yakıyor?”, “Deniz ve çevre ekosistemine ne gibi bir etkileri olacak?” gibi soruları cevaplayacak muhatap bulunamayan Doğan Bey gemisiyle ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle bugün TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

CHP’li Şeker, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Marmaray’ın yol açtığı elektrik kesintilerini ve enerji açığını gidermek için Yenikapı’ya kurulacak yüzer termik santral gemisiyle ilgili sorular yöneltti.

Marmaray sisteminin çalışmaya başlamasından sonra kentte yaşanan elektrik kesintilerinin sebebinin Marmaray’ın tüm enerji ihtiyacını şehir şebekesinden karşılaması olduğu bilgisinin konuşulduğunu hatırlatan ve İstanbul’un göbeğine termik santral kurulmasının yolunu açmak için hangi kurumların, hangi süreçlerden sonra karar aldıklarını öğrenmek istediklerini söyleyen Dr. Ali Şeker, Başbakan Yıldırım’a “İstanbul gibi 15 milyondan fazla insanın yaşadığı bir metropolün orta yerine termik santral kurulacağı bilgisi doğru mudur ve bu yüzer termik santralın Çevre Etki Değerlendirmesi yapılmış mıdır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, TBMM Başkanlığına verilen soru önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hangi yasal tasarruflarda bulunulmuştur?

-Yüzer termik santralın İstanbul’un merkezinde çalışması, hava kirliliği seviyesi Dünya Sağlık Örgütü standartlarının üzerinde olan İstanbul kentinin hava kalitesini nasıl etkileyecektir?

-Enerji üretmek için Yenikapı’ya yanaşan ve isminin Doğan Bey olduğu söylenen geminin kurulu gücü ne kadardır? Bu geminin enerji üretmek için kullanacağı yakıt nedir? 24 saat içerisinde kaç kilowatt saat enerji üretecektir? Aynı süre içerisinde enerji üretmek için harcayacağı yakıtın miktarı ne kadardır?

– Söz konusu yüzer termik santralin enerji üretmesi sırasında ortaya çıkacak olan insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri olduğu bilinen karbon dioksit, kükürt dioksit, karbon monoksit, azot oksitler, partikül maddeler, uçucu organik maddeler, ağır metaller ve diğer kirletici zehirli maddelerin doğaya salınmaması için herhangi bir tutucu/temizleyici mekanizma mevcut mudur?

– Geminin bacalarından her gün için üretilen enerji karşılığında ne kadar (kaç birim) zehirli madde havaya salınacaktır?

-Marmaray sisteminin şehir elektriği kullanması nedeniyle bölgede elektrik kesintileri olduğu bilgisi doğru mudur? Marmaray sisteminin kurulması sırasında gerekli olacak elektrik ihtiyacının hesaplanması konusunda mühendislik hatası mı yapılmıştır?

-Doğan Bey isimli yüzer termik santral gemisi hangi şirkete aittir? Bu şirketin ortakları kimlerdir? Doğan Bey adlı geminin seçiminde ihale süreci nasıl işletilmiştir?

– Üretilen elektrik enerjisinin üretim maliyeti ne olacaktır? Geminin Marmaray’a sağlayacağı elektriğin satış fiyatı ne olacaktır? Fazla enerji üretilir ve şehir şebekesine verilirse bu elektriğin son kullanıcı olan İstanbul halkına satış fiyatı ne olacaktır?

Haber: Rıfat Doğan – Yeşil Gazete

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.