ManşetDoğa

Alaska’dan Yeni Zelanda’ya 11 günde 12.200 km uçtu: Çulluk’tan dünya rekoru

0
Alaska‘dan Yeni Zelanda’ya 11 günde uçan bir kıyı çamur çulluğu hiç durmadan 12 bin kilometreden fazla mesafe kat ederek dünya rekoru kırdı.
 
Kuş bilimciler, bu hayvanların mükemmel bir  aerodinamiğine sahip olduğunu ve uçuş sırasında yüklerini hafifletebilmek için iç organlarını küçültebildiğini söylüyor. Bacaklarına takılan renkli halkalar nedeniyle 4BBRW (Blue-mavi, Blue, Red-kırmızı, White-beyaz) adı verilen erkek kuş, gövdesine takılan beş gramlık bir vericiyle uydudan izlendi.
 
Kuşun uçuş rotası
 

Saatte 88 kilometre 

Guardian’ın haberine göre 4BBRW, üç kuşla birlikte 16 Eylül’de Alaska’dan yola çıktı. Sadece bu kuşa verici takıldı. Kuşlar, güney istikametinde ilerleyip Aleut Adaları‘nı geçerek Büyük Okyanus’a yöneldi.

Kuşları Avustralya’ya doğru sürükleyen doğu rüzgarları nedeniyle yolculuğun uzadığı düşünülüyor. Uydu verilerine göre 11 gün sonra Auckland’deki bir koya inen 4BBRW, 12.854 kilometrelik yol kat etti.

Daha önce kayıtlara geçen en uzun aralıksız uçuş rekoru 2007’de 11.680 kilometre yol kat eden ‘E7’ adlı başka bir kıyı çamur çulluğuna aitti.

‘Yanlarında harita taşıyor gibiler’

Kuşların göçlerini izleyen Global Flyway Network adlı bilim insanları grubundan Dr. Jesse Conklin, “Dünyanın neresinde olduklarını bilme yetenekleri var gibi görünüyorlar. Tam açıklayamıyoruz ama sanki yanlarında harita taşıyorlar” dedi. Dr. Conklin şöyle konuştu:

Pasifik’in ortasında; açık okyanusta günlerce uçuyorlar. Hiç kara yok. Sonra Yeni Kaledonya ve Papua Yeni Gine’ye geliyorlar. Burada bir sürü ada var. Belki kuşlara insanlarmış gibi bakıyor olabiliriz ama, sanki karayı görünce ‘Dümen kırmalıyım yoksa Yeni Zelanda’yı kaçıracağım’ diyorlar gibi.”

Kuşların çoğu zaman kanat çırptıkları yolculukları sırasında hiç uyumadıkları düşünülüyor.

Dr. Conklin, “İnanılmaz bir yakıt-enerji oranları var. Pek çok avantaja sahipler. Savaş uçağı gibiler. Uzun, sivri kanatları ve kusursuz hatları onlara aerodinamik potansiyeli kazandırıyor” dedi.

Kuşların dönüş yolculuğuna Mart’ta başlamaları bekleniyor.  Asya’yı geçerek Sarı Deniz çevresinde bir ay kadar konaklayacakları ve buradan deniztarağı ve solucanlarla beslendikleri Alaska’ya dönecekleri tahmin ediliyor.

‘Bu kadar uçmak zorunda olan tek kuş’

Global Flyway Network’teki uzmanlar, Pasifik güzergahının kuşlar için bir engel değil, rüzgâr yardımıyla uçabilecekleri, hastalık riski ve yırtıcı kuş riskinden görece uzak bir ‘ekolojik koridor’ işlevi gördüğüne dikkat çekiyor.

Dr. Conklin, “Başka kuşlar da örneğin 10 bin kilometrelik uçuşlar yapabiliyor. Ama dünyada böyle uçuşların gerekli olduğu fazla yer yok. Yani bunu yapabilen tek kuş bu değil. Ama bunu yapmak zorunda olan tek kuş” diye konuştu. 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.