Hayvan HaklarıManşet

Akyatan’da 10 bini aşkın yeşil deniz kaplumbağası ve caretta caretta denizle buluştu

0

Akdeniz kıyısındaki Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası‘nda yumurtalarından çıkan yeşil deniz kaplumbağaları ve carretta carettalar denizle buluşmaya başladı.

Çukurova Deltası‘nın en geniş lagünü olan Akyatan ile Akdeniz arasında bulunan, Karataş ilçesindeki Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda birçok canlı türü yaşıyor.

Yaklaşık 22 kilometrelik kumsalda, mayıs ve hazirandaki yumurtlama döneminde 20’si caretta caretta olmak üzere 434 yuva tespit edilmişti.  Bugünlerde yavrular yaklaşık iki aylık kuluçka dönemini tamamlayıp yumurtalarından çıkarak mavi sularla buluşuyor.

Bu sene tespit edilen 10 bin 500 deniz kaplumbağası yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı görevlileri ile hayvan hakları aktivistlerinin yardımıyla “hayat yolculuğuna” başlıyor.

22 kilometrelik sahilde 434 yuva

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, Hatay‘dan Mersin Anamur‘a kadar olan sahil şeridinde her yıl çalışmalar yaptıklarını söyledi. Akyatan Sahası’nı “Yuvalama için oldukça verimli” diye niteleyen Çangır, şöyle konuştu:

“22 kilometrelik bu sahilde 434 yuva tespit ettik. Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın 22 kilometrelik sahili aslında yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı ancak bu yıl 20 caretta caretta yuvası da tespit ettik. Bu da ayrı bir zenginlik, güzellik. Bölge müdürlüğü alanlarımızda daha çok Mersin tarafındaki alanlarımız caretta caretta türü. Hatay tarafındakiler yeşil deniz kaplumbağası. Adana’da bir sentez olmuş. İki bölgenin karışımı olmuş. Yumurtlama sürecinden sonra yavrular peyderpey denizle buluştu. Biz bugün son yavruları denize uğurladık. Bu yıl 434 yuvada yaklaşık 10 bin 500 yavru denizle buluştu. Son 15 yıldır yüzbinlerce yavru deniz kaplumbağasını büyük emeklerle denizle buluşturduk.”

Yuvalama döneminde Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı görevlileri ve doğaseverlerin sahilde görev yaptığını belirten Çangır, şöyle devam etti:

“Yuvalama döneminde yavruları yırtıcılardan korumak için çelik kafesler koyuluyor. Arkadaşlarımız sahile gelen ziyaretçilerin zarar vermemesi için çeşitli koruyucu tedbirler alıyor. Ekiplerimiz bölgeyi devamlı kontrol ediyor. Yavruların tamamına yakını yuvadan sağlıklı çıkıyor. Az miktarda yavru yuvadan çıkamıyor. Bununla ilgili görevli arkadaşlarımız tüm yuvaları kontrol ediyor. Yuvadan çıkamayanları belirli bir alanda toplayıp akşam saatlerinde denize salıyorlar.”

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.