EkolojiManşet

AKP MKYK üyesinden maden ocağına tepki: Köylülerle birlikte anıt ağaca sarıldı

0

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Mehmet Nil Hıdır, Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 10 bin küçük ve büyükbaş hayvanın otlak alanına mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemeyen vatandaşlara destek oldu.

Hıdır, 700-800 yaşındaki anıt ağaca sarılarak bölgedeki mermer ocağı ruhsatı çalışmalarına tepki gösterdi.

2019 yerel seçimlerinde partisinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı olan Mehmet Nil Hıdır, Seydikemer’e bağlı Çökek Köyü Çam Kurusu mevkiine, mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemeyen köylülerin taleplerini bakanlığa ilettiğini belirtti.

‘Halk maden ocağı istemiyor’

Hıdır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Muğla’nın Seydikemer İlçesi Çökek Köyünde çam kurusu denilen mevkiinde bulunan 10 bin küçük ve büyükbaş hayvanın otlak alanına mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemiyorlar. Dereköy, Bayır, Çökek, Kıncılar halkı; 10 bin baş hayvanın otlak alanının bozulması halinde, bu köylerde geçim kaynaklarının kalmayacağını ifade ediyorlar” dedi.

Hıdır açıklamasının devamında “Ayrıca bu bölgede bulunan 700-800 yaşındaki anıt ardıç ağaçlarının kesilmesine razı olmadıklarını ifade edip tarihi dokuya sahip çıkılmasını istiyorlar. Bu alanlara mermer ocağı ruhsatı verilmemesi ve anıt ağaçların koruma altına alınması en samimi istekleri. Bizler de 1650 metre yükseklikteki bu otlak alanları ve anıt ağaçları, muhtarımız rehberliğine ziyaret ettik ve gördük. İlgili bakanlarımıza köylerimizin bu taleplerini ilettik” ifadelerini kullandı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.