Manşet

AKP İstanbul için olağanüstü itirazını yaptı: Oyların hepsi sayılsaydı biz kazanmıştık

0

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, İstanbul’da seçimin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itiraz dilekçesini YSK’ye sundu. AKP heyeti beraberinde 3 bavul dolusu belge getirdi.  

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için olağanüstü itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. AKP heyeti üç valiz dolusu belgeyle geldi. Başvuru sonrası açıklama yapan Yavuz, “İşin içinde tam bir organize usulsüzlük, seçim yolsuzluğu var” dedi. 16 bin 884 oyun AKP yerine başka yerlere yazıldığını iddia eden Yavuz’un açıklamaları şöyle:

Bizim kayıtlarımız farklı: Seçim akşamından beri tüm Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Sıcağı sıcağına partiler ve YSK açıklamada bulunmuşlardı. YSK 28 bin farkla CHP’nin lehine seçimin bittiğine dair açıklamada bulunmuştu. Rakamlar her bir yerden ayrı görününce bizim kendi kayıtlarımıza göre çelişki olduğunu görünce İstanbul’a gittik. Daha ilk akşamdan başlayarak maddi hataları düzeltmeye başladık. Gördük ki sadece maddi hata düzeltimi yoluyla başka yere kaydırılan oylar olduğunu gördük. Geçersiz oylarda da bizim olması gereken yaklaşık 16 bin oy başka yerlere kaydırılmış.

Seçmen iradesi iç edildi: Oyların tamamı sayılmadı sadece yüzde 10’u sayıldı. YSK da oyların 4 ilçe ve 2 ilçedeki birer kurul hariç kalan ilçelerde sayılmasına müsaade etmedi. Ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Bu fark 13 bin 900’lere indi. Eğer tamamı sayılsaydı, şüpheyi kaldıracak adımlar atılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı. Geçersizlere gelince maddi hatalara gelince, yüzde 85,6 oranında oylar AK Parti lehine yazılmış. Olanlar seçmen iradesinin iç edildiğini gösteriyor.

5 bin döküm çizelgesi mühürsüz: Bu seçimlerin temeli dediğimiz sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388’inin mühürsüz, 694’ünün imzasız olduğunu gördük. Kısıtlılar var, seçimde yanına şerh düşülmemiş oy kullanılamaz diye. Ceza evinde olanlar var. Ceza evini adres olarak gösterip oy verenler var. Hükümlü olanlar var. Üçüncüsü kayıp oylar var. Eksik veya fazla olan sayı burada 25 bin kadar bir sayı. Sandık başkanları ve memur üyelerin durumu var. 62 bin 560 kişinin 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir. Bunların arasında KHK ile ihraç edilmiş olanlar var. Biz tüm bunlara dayalı olarak olağanüstü itirazımızı yaptık. Seçimin iptali ve yeniden yapılması için itiraz dilekçemizi verdik. Bir kısım oyları düzelttiğimizde 16 bin 884 oy AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazılmış. Aradaki fark bugün itibariyle 13 bin 900’e kadar inmiş durumda. İşin içinde tam bir organize usulsüzlük var. Tam bir seçim yolsuzluğu var.

AKP seçimde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle Büyükçekmece seçimlerinin iptali için de olağanüstü itiraz yoluna gitmiş, ancak YSK, İstanbul sonuçlarıyla birlikte değerlendirmek üzere Büyükçekmece kararını ertelemişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.