LGBTİ+Manşet

AİHM: Trans bireylere yapılan kısırlaştırma işlemi insan haklarına aykırı

0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) perşembe (6 Nisan) günü, yasal toplumsal cinsiyet tanıma değişikliğini talep edilen kişilerin sterilize edilmesini ((Sterilizasyon, kısırlaştırmanın tıbbi adı), insan haklarının ihlal edilişi olarak tanımladı.

Gmag’da yer alan habere göre 22 Avrupa ülkesi hala daha toplumsal cinsiyet kimlik tanınmasını için sterilizasyona ihtiyaç duyuyor. Fakat bu durum perşembe günü çoğunlukla değişti. Trans bireylere yapılan sterilizasyona ilişkin yasaların değiştirilmesiyle, yapılan bu ayrımcılık yakın bir zamanda son bulacak.

OutRight Action International Genel Direktörü Jessica Stern’ün kararla ilgili yaptığı yorumda; “Bugün dünya, translar için mücadele ediyor. Bir kişinin cinsiyetinin yasal olarak tanınması gibi temel bir insan hakkına erişmek için gereksiz tıbbi müdahalelere başvurmak barbarca bir şeydir. Dünyadaki diğer ülkelerinden de toplumsal cinsiyet kimliği tanıma kanunlarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Avrupa Mahkemesi’nin aldığı karar, dünya yasasını iyi bir hale getirmiştir.” diye konuştu.

İnsan hakları örgütü olan Transgender Europe’un genel direktörü Julian Ehrt’de alınan karar hakkında “Bugünü unutmamalıyız. Bugün trans bireyler ve Avrupa’daki insan hakları için bir zaferdir. Bu karar translara yapılan sterilizasyonun bittiği gündür. Sterilizasyonun hala yapıldığı 22 ülke de eninde sonunda bu karara uyacaklardır. Diğer ülkelerin de bu konuyla ilgili yapacakları kanun yeniliklerini dört gözle bekliyoruz.” yorumunu yaptı.

Güney Hukuk Merkezi tarafından anti-LGBT grubu olarak görülen Uluslararası İttifak Savunuculuğu, bu davayla ilgili olarak mahkemeye yazılı bir müdahale sunarak, devletlerin ilgili konulara değinerek sorunları çözme hakkına sahip olduğunu belirtti. Trans bireylerin ulusal bağlamlara dayalı olduğunu ve mahkemelerin, cinsel kimlik ve cinsel yönelim ile ilgili bir dizi uluslararası ilkeden oluşan Yogyakarta İlkeleri’ni dikkate almamaları gerektiği belirten Uluslararası İttifak Savunuculuğu ise verilen karara karşı çıktı.

Bundan önce trans bireyler, boşanmak ve cinsiyet değiştirme ameliyatını yaptırabilmek için psikiyatrik gözleme ve sterilizasyona tabi tutuluyorlardı. Atılan bu adımlar, transların cinsiyet değişikliğini resmi belgelerde gösterebilmek için gerekliydi.

Psikiyatrik gözleme ve sterilizasyona maruz kalmak istemeyen trans bireyler, ömürleri boyunca kendi cinsiyetleri ile eşleşmeyen kimlik kartlarıyla yaşamak zorundalardı.

Yeni kurallara göre artık, trans bireyler için psikiyatrik gözlemler gerekli değil. Psikiyatrik gözlemlere tabi tutulmayan translar hala daha boşanabiliyor ve cinsiyet değiştirebiliyorlar.

 

(Gmag)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.