TürkiyeEditörün SeçtikleriManşet

Ahmet Altan yeniden gözaltına alındı

0

FETÖ davasında gazeteci-yazar Ahmet Altan hakkında geçen hafta verilen tahliye kararına yapılan itiraz üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararı verildi. Kararın ardından Altan evinde gözaltına alındı. Kararı öğrenmek için saatlerce beklediğini söyleyen Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, “Yaşananların her aşaması, yıllardır tanık olduğumuz hukuksuzlukların devamı” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminden önce katıldığı televizyon programında “darbe çağrışımı yaptığı gerekçesiyle yargılanan gazeteci ve yazar Ahmet Altan’a, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezası, gazeteci Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Mahkeme heyeti, Altan ve Ilıcak’ın yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesini kararlaştırmıştı. Yazar Mehmet Altan ise beraat etmişti.

Altan, 5 Kasım günü verilen kararın ardından aynı gün akşam saatlerinde tahliye edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ahmet Altan’la ilgili kararına itiraz etti. İtirazı karara bağlayan İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Altan hakkında, “kaçma şüphesi, suçunun yasada belirtilen katalog suçlardan olması, konumu, sıfatı, eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olmasını dikkate alarak adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği” gerekçeleriyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

‘Tutuklama ölçülü; temelsiz ve keyfi değil’ 

27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında; savcının yaptığı itirazın usul ve yasalara uygun görüldüğüne dikkat çekti. Kararda, “Ahmet Altan’ın tutuklamasının hukuki olduğu, isnad edilen suç ile öngörülen cezanın miktarı işin niteliği ve önemi gereğince tutuklamanın ölçülü olduğu, temelsiz ve keyfi olmadığı kanaati edinilmiştir” denildi.  Ahmet Altan’ın sıfatı, tutuklu kaldığı süre, haber üzerinden birçok sempatizanı etkilemesi, aldığı ceza ve temyiz sürecinde cezanın aleyhine ağırlaşma ihtimali, pişmanlık göstereceğine dair beyanlarının olmamasına dikkat çekilen Mahkeme, CMK 98 ve 100. maddeleri gereğince tutuklamaya yönelik yakalama kararının çıkarılmasına oy birliğiyle karar verdi.

Kararın ardından Ahmet Altan, İstanbul’daki evinde gözaltına alındı. Altan, Eyüp Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi’ndeki emniyet yerleşkesine götürüldü. Altan’ın, işlemlerin ardından yarın adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Avukat Çalıkuşu: Bize değil, medyaya bilgi verdiler

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, bir hafta önce cezaevinden çıkan Altan hakkında yeniden yakalama kararı verilmesine ve bu haberi medyadan öğrenmesine tepki gösterdi. Altan’ın avukatı Çalıkuşu, Gazete Duvar’a şu açıklamayı yaptı:

“Mahkemenin kararını öğrenmek için saatlerce mahkeme kapısında bekledim ancak bir avukata verilmeyen bu bilgi, mesai bitiminin ardından medya ile paylaşılmış. Kararı biz de medyadan duyduk. 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi Ahmet Altan’ın dosyasıyla ilgili hüküm kurdu ve bundan sonraki süreç istinafa, Yargıtay’a kalmıştı. Ancak 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi, hukukta yeri olmasa da son yıllarda maalesef rastladığımız savcılık itirazı konusunda, kendisini üst mahkemenin yerine koyarak karar verdi. Hakkında tutuklama kararı çıkarsa Ahmet Altan’ın teslim olacağını ifade etmeme rağmen mahkeme yakalama kararı verdi. Yaşananların her aşaması, yıllardır tanık olduğumuz hukuksuzlukların devamı.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.