İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Ahmet Altan 4.5 yılın ardından tahliye edildi

0

Gazeteci-yazar Ahmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın silahlı terör örgütüne yardım’dan aldığı hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu. Mahkeme, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “darbe çağrışımı” davasında “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” Altan’a 10 yıl altı ay, Ilıcak’a sekiz yıl dokuz ay hapis cezası verilmişti.

Davaya ilişkin temyiz incelemesi yapan  Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, hükmü bozarak Altan’ın tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu‘nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

Karar, AİHM’in hak ihlali kararının hemen ardından verildi.

‘Hukuksal zorbalık kayda geçer’

Bozma ve tahliye kararının ardından Altan’ın avukatı Figen ÇalıkuşuMüvekkilim Ahmet Altan tahliye oluyor… Evrensel hukuk ve değerler şaşmaz… Ama hukuksal zorbalık kayda geçer…” ifadesini kullandı. Çalıkuşu, Altan’ın evine doğru yola çıktığını duyurdu.

Sanem Altan:  Darısı ülkenin tüm acıları için

Altan’ın kızı Sanem Altan da tahliye kararına ilişkin şu paylaşımı yaptı: “Ağlayamıyorum, bağıramıyorum, haykıramıyorum ‘Tahliye’ diye… Böyle büyük sevinçlerin bile nasıl başkalarının acılarına karıştığını işte yine yaşayarak öğreniyorum bu memlekette! Darısı bu ülkenin tüm acıları için… Hoş geldin Ahmet Altan bu sefer gerçekten gel artık ama…”

Özgürlüğe ilk adım

Ahmet Altan’ı tahliyesinin ardından avukatı Figen Çalıkuşu karşıladı.

Ne olmuştu?

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden önce katıldığı bir televizyon programında Ahmet Altan’ın “darbe çağrışımı” yaptığı iddia edilmiş; gazeteci yazar+ 23 Eylül 2016’da ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından tutuklanmıştı.

İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi‘nde tutuklu yargılanan Altan, 16 Şubat 2018’deki ‘cebir ve şiddet kullanarak, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Temyiz üzerine Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, 5 Temmuz 2019’da ‘darbeye teşebbüs’ suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozarak Altan’a ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan ceza verilmesine hükmetti. Bozmaya uyan yerel mahkeme, 4 Kasım 2019’da bu kez ‘terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 10 yıl altı ay hapis cezası verdiği Altan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

İstanbul Başsavcılığı‘nın 6 Kasım 2019’da tahliye kararına itiraz etmesi üzerine Ahmet Altan, bu kez İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 13 Kasım 2019’da tekrar tutuklandı.

Altan, bunun üzerine, 21 Kasım 2019’da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Ancak bireysel başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Altan’ın başvurusunu kabul edilemez buldu. Altan, bunun üzerine AİHM’e gitti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Silivri Cezaevi’nde 4 yıl 7 aydır tutuklu bulunan yazar Ahmet Altan‘ın başvurusunu, dört yıl önce “ivedilikle görüşme” kararı almış olmasına rağmen dün karara bağladı ve Türkiye aleyhine “hak ihlali” kararı verdi. 

You may also like

Comments

Comments are closed.