DünyaManşet

‘Afro saç’ ayrımcılığına 8 bin 500 sterlinlik tazminat

İngiltere’nin başkenti Londra’da ‘kıvırcık ve kabarık saçları diğer öğrencilerin tahtayı görmesini engellediği’ gerekçesiyle öğretmenleri tarafından defalarca eve gönderilen Ruby Williams, 8 bin 500 sterlin (yaklaşık 67 bin TL) tazminat kazandı. Şimdi 18 yaşında olan Williams, “Umarım bu hikâye benzer durumlarda susmak zorunda kalanlara cesaret verir” dedi.

BBC’nin haberine göre, Hackney’de Urswick Okulu’nda okuyan Ruby Williams, ilk kez dört yıl önce 14 yaşındayken saçları yüzünden okuldan eve gönderildi. Bunun bir şaka olduğunu düşündüğünü söyleyen Williams’a ‘sağlık ve güvenlik standartlarını’ hatırlatan okul, genç öğrenciye saçlarının kabul edilebilir uzunluk ve genişlikte olması gerektiğini savundu.

Onlarca farklı yöntem denedi, pek çok dersi kaçırdı

Aynı olay defalarca tekrarlanırken Ruby William da bu süreçte kurallara uyabilmek adına saçlarını örmek, at kuyruğu yapmak, düzleştirmek gibi pek çok farklı tarz denedi. Ancak tüm bu yöntemler ya çok fazla zaman alıyordu ya maliyeti yüksek oluyordu ya da saçına kalıcı hasar veriyordu. Sınavlara hazırlandığı bu dönemde Williams pek çok dersi kaçırdı, dışlanmış hissetti ve arkadaşlarının önünde küçük düştü.

Bir gün bir öğretmenin saçlarına zorla bant takmak istediğini anlatan Williams, “Bu benim için bardağı taşıran son damla oldu.  İnsanlar istedikleri uzunlukta, neredeyse kalçalarına gelecek derecede saçlarını uzatabiliyorken ben neden saçımı kesmek ya da değiştirmek zorundayım” diye konuştu.

Genç öğrencinin ailesiyle birlikte başlattığı hukuk mücadelesini Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu da destekledi. Ailenin şikâyeti üzerine okulun web sitesinde yer alan ‘saç politikası’ kaldırıldı.

Üç yıldan fazla süren hukuk mücadelede mahkemeye gitmeden okulla uzlaşan Ruby Williams, 8 bin 500 sterlin (yaklaşık 67 bin TL) tazminat almaya hak kazandı.

‘Hiçbir siyah çocuk benim gibi acı çekmemeli’

Okulun yönetim kurulu ise her fırsatta çeşitliliği vurguladıklarını savunarak ayrımcılık yaptıklarını reddetti.

Radio 1 Newsbeat’e konuşan Ruby Williams, “Umarım bu hikâye benzer durumlarda susmak zorunda kalanlara cesaret verir. Afro saçlara sahip hiçbir çocuk benim gibi acı çekmemeli dedi.

Başka bir okulda eğitimine devam eden Ruby, artık saçlarını konusunda utanç hissetmediğini belirtti ve “Saçlarımla kesinlikle gurur duyuyorum. Kaydedilen ilerlemeyle ve yaşadığım yolculukla gurur duyuyorum. Saçlarım ‘çok büyük’ olduğu için gururluyum” ifadelerini kullandı.

Kategori: Dünya