Doğa MücadelesiHayvan HaklarıManşet

Afrika’ya dönüş yolunda sinyali kaybolan leylek Emirdağ’da ölü bulundu

0

İsveçli kuş bilimcilerin bir uydu verici ve halka takarak yaşamını takip ettiği ‘Anita‘ adlı dişi leylek, Afrika‘ya göç yolunda Afyonkarahisar‘ın Emirdağ ilçesinde elektrik direğinin yanında ölü bulundu.

Göç döneminin son günlerinde İsveç’teki grup, Türkiye’de uzun yıllardır leyleklerin göç yolculuğunu yakından takip edip, sayımlarını gerçekleştiren Leylekel (Storkland) grubu üyelerine kayıp vericili leylek’ ihbarında bulunarak yardım istemişti.

Petter Albinson’ın Leylekel grubundan temasa geçtiği Emine Nurhan Tekin ve Fikret Can, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde uzun süren araştırmalar yaptı. Leylek Anita, gönüllü İbrahim Sarıtaş tarafından, kırsal bir arazideki yüksek gerilim hattı direğinin yanında halkasıyla birlikte yanmış halde ölü bulundu.

17 yıldır gönüllü ekip arkadaşlarıyla leyleklerin göçünü izleyip, sonbaharda sayımlarını yapan ekip, son yıllarda Avrupa’dan çok sayıda ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarı aldıklarını belirtti.

İsveç’e geri gönderilecek kayıp uydu vericisi arazide köylülerce aranıyor.

Fikret Can, Edirne‘den başlayıp Hatay Yayladağı’nda son bulan her göç mevsiminde binlerce leyleğin öldüğünü, aralarında verici takılan leylekler de bulunduğunu belirtti.

Avrupa’da üreyen leyleklerin yüzde 90’ı ilkbaharda yuvalarına ulaşmak, sonbaharda Afrika’daki kışlaklarına varmak için Türkiye’den geçmek zorunda.

Türkiye, ilkbaharda sürüler halinde Avrupa ve Andolu’ya üremeye gelen ve Eylül ayında yeniden Afrika’ya göç eden leylekler için önemli bir durak noktası.

Yeni yavrularla birlikte sayıları her yıl 900 bin- 1 milyon civarına ulaşan leyleklerin binlercesi göç yolunda yaşamını yitiriyor.

‣ İklim değişikliğine bağlı sıra dışı hava olayları leyleklerin göçünü aksatıyor

Takip edilen 22 leyleğin 19’unu elektrik çarptı

Avrupalı kuş bilimcilerin, Türkiye’de kaybolan leyleklerin bulunması, ölmüşse sebebi ve vericinin geri gönderilmesi gibi konularda yardım istediklerini anlatan Fikret Can, bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde 22 vericiyle takip edilen leyleğin araştırmasını yaptıklarını söyledi.

“Bunlardan biri yorgun düşmüştü. Kontrolleri yapıldı, beslendi, doğaya bırakıldı. Biri trafik kazasında ölmüştü. Bir araştırmamız sonuçsuz kaldı, diğer 19’u elektrik çarpması sonucu öldü.”

Anita için de yardım talebi geldiğini, son sinyallerin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden alındığını anlatan Can, İsveç’ten Petter Albinson’un, grup üyeleri Petra Mayer ve Emine Nurhan Tekin’den yardım istediğini, Afyonkarahisar’dan gönüllü İbrahim Sarıtaş’a ulaştıklarını anlattı.

Emirdağ Camili köyü kırsalında koordinatlara giderek inceleme yapan Sarıtaş, leyleğin elektrik çarpması sonucu öldüğünü, halkasını bulduğunu, ancak uydu vericiyi bulamadığını dile getirdi.

Gönüllüler, yıllardır leyeklerin tünediği elektrik direklerinde akıma kapılmasına karşı önlem alınması için çağrıda bulunuyor.

‣ Mersin’de elektrik çarpan leylekler için nöbet

Can, vericiyi arama çalışmalarının sürdüğünü, bulunduğunda İsveç’e gönderileceğini ifade etti. İsveçli Petter Albinson ise vericinin oldukça pahalı ve kimsenin işine yaramayacağını belirterek, bulunması konusunda yardım çağrısında bulundu.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.