TürkiyeManşetTarım-Gıda

Af Örgütü: Bülent Şık mahkum edilirse ‘Düşünce Mahkumu’ ilan edilecek

0

Sağlık Bakanlığı’nın kanserojen kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projesine ilişkin gizlediği bulguları açıkladığı için yargılanan gıda mühendisi Bülent Şık hakkında ‘yasaklanan gizli bilgileri açıklama’, ‘yasaklanan gizli bilgileri temin etme’ ve ‘göreve ilişkin sırrı açıklama’ suçlamalarıyla açılan davanın üçüncü duruşması yarın Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Bülent Şık için 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Şık’a duruşma öncesi, uluslararası insan hakları örgütleri, bilimsel ve mesleki örgütlerden destek geldi. Zararlı pestistlere karşı güvenli ve sürdürülebilir alternatifler yaratma amaçlı bir kuruluş olan Birleşik Krallık Pestisit Eylem Ağı (Pesticide Action Network UK) ve risk altındaki insan hakları savunucularını korumaya yönelik Avrupa merkezli bir vakıf olan Front Line Defenders Bülent Şık’ın yargılanmasıyla ilgili endişelerini ortaya koyarak, Şık’ın derhal beraat etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Şık’ın saygın bir bilim insanı, bir kamu entelektüeli ve bir insan hakları savunucusu olarak tarif edildiği açıklamada, yazılarının halk sağlığı, çevre, gıda güvenliği ve çocuk sağlığı konularında olağanüstü bir farkındalık yarattığının da altı çizildi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer yetkililer bulguların ortaya çıkmasını önlemek ve Dr. Şık’ı yargılamak yerine, söz konusu çevre kirliliğini ortadan kaldırmak ve halk sağlığını korumak için derhal gerekli tedbirleri almalıdır.” “Dr. Şık, yetkililer gerekeni yapmadığı için bulguları yayınladı. Şık’ın araştırma sonuçlarını kamuoyuna açıklaması, bilgi edinme ve yayma özgürlüğü hakkını da içeren ifade özgürlüğü hakkı kapsamında koruma altındadır. Uluslararası Af Örgütü suçlu bulunup mahkum edildiği takdirde Dr. Şık’ı düşünce mahkumu ilan edecektir.”

Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanlığı’na mektup

35 ülkeden 180 kadar doktor ve bilim insanından oluşan, hastalıkların çevresel ve mesleki nedenleri üzerine bilgileri yaymayı ve kamu sağlığını korumayı hedefleyen Colleggium Ramazzini de Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’na bir mektup yollayarak Bülent Şık’ın bir an önce beraat etmesi talebinde bulundu. Mektupta şu ifadeler yer aldı:“Mesleki görüşümüze göre Dr. Şık mesleğinin sınırları dahilinde etik bir şekilde davranmış, Sağlık Bakanlığı tarafından üç yıl önce duyurulmuş olması gereken bilimsel verileri kamuoyuyla paylaşarak insanlığa karşı ödevini iyi niyetle yerine getirmeye çalışmıştır.”

Endişeli Bilim İnsanları da davayı izliyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Endişeli  Bilim İnsanları Komitesi (Committee of Concerned Scientists) de Bülent Şık’ın davasına geniş yer verdi. Doktorlar, mühendisler ve akademisyenlerden oluşan komite, dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarının insan hakları ve bilimsel özgürlüklerini korumak için kurulmuş bir örgüt.

Ne olmuştu?

Bülent Şık, Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazı dizisinde “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi”ne ait verileri açıkladığı için yargılanıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen projeye bahsi konu yazı dizisi “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi” başlığıyla 15 Nisan 2018 günü başlamış ve dört gün sürmüştü.

Yarın görülecek duruşmada Şık ve avukatları esasa ilişkin savunma yapacak. 2. Asliye Ceza Mahkemesi‘ndeki duruşma saat 14.00’da başlayacak.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.