EkolojiManşetTürkiye

Adı değiştirilen Paramount Otel, kalan ormanlık alana da genişletme başvurusu yaptı

0
Organize suç örgütü lideri Sedat Peker‘in videolarıyla kamuoyunun haberdar olduğu Paramount Otel’in hali hazırdaki alanını genişletmek için başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) için hazırlanan tanıtım dosyasına göre hem otelin kapasitesinin artırılması hem de orman alanı içinde kalan bölgede izin alınıp kiralama yoluna gidileceği belirtiliyor.

Gazete Duvar‘dan Bahadır Özgün’ün haberine göre Sistem Mühendislik tarafından ÇED raporu için hazırlanan tanıtım dosyası, 19 Nisan 2021 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi. Dosyanın ÇED değerlendirmesi halen devam ediyor. Söz konusu dosya sayesinde şimdiye kadar “resmen” netleşmemiş bazı bilgiler de resmileşmiş oldu.

Otelin adı ‘Be Premium Otel’ olarak değiştirildi

ÇED dosyasının adı Be Premium Otel Projesi olarak kaydedildi. Böylece Paramount Otel’in resmi adı artık “BE Premium Otel” oldu. Tesisin işletmecisinin Unico olduğu ve faaliyet sahibi adına tüm kiralama işlemlerini de gerçekleştireceği belirtiliyor. Unico’nun çoğunluk hissesi ise SBK Holding’in yüzde 90’ına sahip olduğu Heksagon Mühendislik’e ait.

Orman bölgesi de kullanıma açılacak

Projede ana otel binası dahil villa, saray ve tek katlı yapılar bölünerek, yeni katlar çıkılarak oda sayısı 294’ten 315’e yükseltilmek isteniyor. Ancak ÇED onayı alınması halinde tesisin orman bölgesinde kalan alanlarının da kullanıma açılacağı ve gerekli izin ile kiralama işlemlerinin yapılacağı ifade ediliyor.

Dosyadaki tesis alanı, 119 bin 450 metrekare alanı kapsıyor. Ancak otelin kurulduğu alan 75 bin metrekare. Tapu kaydı 111 ada 1 parsel. Alanın statüsü ‘devlet ormanı’ ve mülkiyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı‘na kayıtlı. Tarım ve Orman Bakanlığı  burayı 2014 yılında 49 yıl süreyle kiralamış. Kamuoyunda Paramount Otel olarak bilinen tesisin kurulu olduğu yer de bu alan.

ÇED dosyasında bahsedilen 119 bin 450 metrekarenin kalan 44 bin 415 metrekaresinin nerede olduğu ise bilinmiyor. Söz konusu ‘orman arazisi.’ alan tapu kaydında 223 ada 1 parselde görünüyor. 17.8 milyon metrekarelik alanın statüsü ise “orman arazisi.”

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.