ManşetTürkiye

Adana’daki yangına yayın yasağı: Gerekçe, ‘huzur ve güven ortamını bozuyor’

0

Adana’da ‘Süleymancılar’ olarak bilinen cemaatin yurdunda çıkan yangın sonucu 11 öğrenci ve bir eğitmenin can vermesiyle ilgili haberlere yayın yasağı getirildi. Dahası, ‘yurt çapında huzur ve güven ortamının bozulmaması’ için yasaktan önce yapılan haberlerin de kaldırılması istendi.

51

Adana’nın Aladağ ilçesindeki ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’ adlı yurtta çıkan yangında 22 öğrenci de yaralanmıştı.

Valilik, yangının binada meydana gelen elektrik kontağı yüzünden çıktığını belirtirken, yurttaki yangın merdivenin kapısınınsa kilitli olduğu ortaya çıkmıştı.

AA’nın haberine göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Aladağ sulh ceza hakimliğinin kararıyla soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı getirilmesini ve yapılan yayınların da kaldırılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

RTÜK, hakimliğin kararını internet sitesinden yayınladı: “Bazı basın ve yayın organlarında yanlış bilgiler verildiği, ölenlerin kimliklerinin yanlış söylendiği, yayınların gerek ilçe genelinde gerekse yurt çapında huzur ve güven ortamıyla kamu düzenini bozucu eylem ve davranışlara dönüşebileceği ve yürütülen soruşturmanın akamete uğratılabileceği kanaatiyle yapılan ve yapılacak tüm haberlere, tüm yazılı ve görsel basınla internet ortamında soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konulması ve yapılan yayınların kaldırılması kararlaştırıldı.”

 

(Diken, AA)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.