TürkiyeManşet

Adalar’a 35 gün boyunca giriş çıkış sınırlandırıldı

0
Fotoğraf: Adalar Belediyesi

Adalar Kaymakamlığı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında 26 Nisan‘dan itibaren 35 gün boyunca giriş çıkışlarda sınırlandırma getirdi.

Yasak, ikametgahı Adalar’da olanlar, seyahat izin belgesi alanlar ve temel ihtiyaç malzemesi taşıyanlar ile elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon tesisatı için hizmet verenler dışındaki kişilere uygulanacak.

Gerekçe yaz aylarında nüfusun artması

Gerekçe olarak ise İl Pandemi Koordinasyon Kurulu’nun “hava sıcaklıklarının artması ile adalara yapılacak günübirlik ve yaz aylarında ikamet etmek amacıyla seyahatlerin, virüsün yayılımı hızlandırarak, vaka sayısının artması, toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı” uyarısı gösterildi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada yasağın uygulanmayacağı istisnalar şu şekilde belirtildi:

 • Adalar ilçesinde, 23 Nisan 2020 tarihinden önce yerleşim yeri adresi olarak kayıtlı olanların, e-devlet sisteminden alınmış tarihçeli adres bildirim raporu ile, ilçeye giriş ve çıkış yapacaklardır.

Temel ihtiyaç tedarikçileri

 • Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Bu şekilde giren kişiler bu faaliyetleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar. Bu şekilde girişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları ilçede konaklama yapamayacaklardır.

Elektrik ve enerji hizmetleri

 • Doğalgaz, elektrik, enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.
 • Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, görev belgesi ile giriş, çıkış yapabileceklerdir.

İş yeri sahipleri

 • Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı ilçelerde bulunması durumunda giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.
 • Adalar ilçesinde görev yapan kamu görevlileri, kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Fotoğraf: Adalar Belediyesi

Seyahat izin belgesi olanlar

Adalar’a giriş çıkış seyahat izin belgesi ile de sağlanabilecek. Kaymakamlık tarafından her adada oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” geçici veya sürekli seyahat izin belgesi şu kişilere verilebilecek:

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olan, yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,
 • Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, belgelendirdiği gerekçeleri Kaymakamlık tarafından uygun bulunan, kişilere, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde verilebilecektir.

Faaliyetlere kısıtlama

Giriş çıkış yasağının dışında karar kapsamında şu önlemler ele alındı:

 • Adalar İlçesindeki otel, motel, kamp, kulüp, sosyal tesis gibi konaklama yerlerinin bu süre zarfında faaliyette bulunmamasına,
 • Kamu kurumlarının, çalışanların çoğunluğunun ilçe dışında ikamet etmesi nedeniyle hizmeti aksatmayacak şekilde esnek çalışma tedbirleri alınmasına,
 • Adalar ilçesi sınırları içerisinde özel tekneler ile seyir yapmanın, 26 Nisan 2020 Pazar günü saat 24:00 ile 31 Mayıs 2020 Pazar günü saat 24.00 arasındaki süre ile yasaklanmasına,

Yasağa uymayanlara cezai işlem

Açıklamada ayrıca karara uymayan kişiler için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı da belirtildi. 

Açıklamada belirtilen maddelerin Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27, 72 ve 77’nci maddeleri uyarınca oy birliği ile karar verildiği belirtildi. 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.