KitapManşet

Açık Yeşil kitabı çıktı!

0

On yılı aşkın süredir Açık Radyo’da devam eden, Türkiye ve dünya çapında ekoloji mücadelesinin seyrini, teorisi ve pratiğiyle kayıt altına alan Açık Yeşil’den bir ekoloji rehberi yayımlandı. Açık Radyo Kitaplığı’nın yeni dizisinin ilk kitabında yeşil düşünce ve ekoloji hareketleri ele alınıyor. Sonbahar aylarında yayımlanması planlanan serinin ikinci kitabında iklim krizi ele alınacak.

Ömer Madra & Ümit Şahin

Açık Yeşil’in bu birinci kitabı, her gün 150 ila 200 canlı türünün yok olduğu, iklim krizinin tüm dünyanın gündemine oturduğu İnsan Çağı’nda (Antroposen) çevre ve iklim hareketlerinin teorik temellerini ortaya koymanın yanı sıra, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından alan kayıtları ve mülakatlara yer verilen bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

Yeşil düşüncenin köklü tarihinden düşünürler ve aktivistler hakkında özel dosyaların da yer aldığı bu rehber kitap, çevre muharibi ve grevci Greta Thunberg’in, “Evimiz yanıyor!” diyerek işaret ettiği iklim krizinden hep birlikte nasıl çıkabileceğimize ilişkin yeni bakış açılarına kaynaklık ederken, kâinattaki yegâne evimize karşı sorumluluklarımızı da yeniden gözden geçirmeye davet ediyor.

Kitabı kitapevlerinden ve buradan edinebilirsiniz. (Yeşil Gazete)

More in Kitap

You may also like

Comments

Comments are closed.