EnerjiManşet

AB’nin Rusya’ya yönelik petrol yaptırımları yürürlüğe girdi

0
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin geçen haziran ayında üzerinde uzlaşmaya vardığı; Rusya‘dan deniz yoluyla ham petrol ve petrol ürünleri ithalatını durdurma kararı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Deniz yoluyla ithal edilen petrol, Rusya’dan toplam petrol ithalatının üçte ikisini oluşturuyor.

AB yetkililerinin verdiği bilgilere göre, ambargo ile günde ortalama üç milyon varil ham petrolün AB’ye ithalatı engellenecek. Bu Rusya için günlük yaklaşık 210 milyon dolarlık gelir kaybı anlamına geliyor.

Rus petrolü terk ediliyor: ABD’den ambargo, İngiltere ve AB’den çıkış planı
AB, Rusya petrolüne yüzde 90 ambargo için uzlaştı

AB ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna‘yı işgali sonrasında bu ülkeden petrol ithalatına ambargo uygulanmasını öngören yaptırım yönetmeliğini kabul etmişti.

Denize kıyısı olmayan ülkeler istisna

DW’nin aktardığına göre, belirlenen geçiş döneminin sona ermesiyle birlikte AB ülkeleri bugünden itibaren sadece “istisnai” durumlarda Rusya’dan petrol ithal edebilecek. Denize kıyısı olmayan ve boru hattıyla alım yapan ülkeler için tanınan istisnalar doğrultusunda bu ülkeler Rusya’dan Avrupa’ya petrol taşıyan Druzhba boru hattıyla petrol almaya devam edecek, ancak aldıkları petrolü diğer üye ülkelere veya üçüncü taraflara satamayacak.

Boru hattıyla petrol ithal eden Almanya‘nın ise Rusya’dan petrol ithalatına yıl sonunda tamamen son vermesi bekleniyor. Yıl sonuna kadar ise coğrafi konumları nedeniyle Rus petrolüne büyük oranda bağımlı durumda olan ve söz konusu enerji açığını hızlı şekilde ikame edemeyecek ülkelere uygulanan istisnadan faydalanacak.

Macaristan, Çekya ve Slovakya ise süre sınırı olmaksızın söz konusu istisnadan faydalanmak istiyor. Rafinerileri yalnızca Rus ham petrolünü işleyecek şekilde tasarlanan Bulgaristan da, 2024’ün sonuna kadar Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol ve petrol ürünleri ithal edebilecek.

AB, Rusya’dan petrol ürünü tedarikini ise 5 Şubat itibarıyla sonlandıracak.

Varil petrole tavan fiyat

Öte yandan G7 ülkeleri ve Avustralya‘nın hafta sonu kabul ettiği Rus petrolüne tavan fiyatı uygulanması kararı da AB ülkelerinde bugünden itibaren geçerli olacak. Buna göre, deniz yoluyla taşınan Rus petrolünün varil başına fiyatı 60 doları geçemeyecek. Söz konusu fiyat, Rusya varil petrolünün piyasadaki mevcut değerinin yaklaşık 9 euro altında bulunuyor.

Her iki yaptırımın amacının da Rusya’nın petrol ihracatından elde ettiği gelirin azaltılmasını sağlamak ve böylece Ukrayna’da yürütülen savaş için yeni finansman kaynağı yaratmasını engellemek olduğu belirtiliyor.

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.