Türkiyeİfade ÖzgürlüğüManşet

AB’den Kavala tepkisi: İnsan haklarına saygı taahhüdüne aykırı

0
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları sözcüsü Nabila Massralı, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, hak savunucusu Osman Kavala‘nın tutukluluğunun devamı kararıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Kavala’nın acilen serbest bırakılması çağrısı yapan Massralı, kararın, Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı taahhüdüne aykırı olduğunu kaydetti.  

AB’den Türkiye’ye “Temel haklar konusunda somut ve sürdürülebilir ilerleme kaydetme çağrısı” yapılan açıklama şöyle:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bir yıl önce Osman Kavala’nın tutuklu yargılanmasının yeterli kanıt olmadan gerçekleştiğini, onu susturma ve diğer insan hakları savunucularını caydırma gayesi taşıdığı kararını vermişti. 

Geçen hafta İstanbul’daki mahkemenin Osman Kavala’nın AİHM kararına rağmen tutukluluğunun kararına devam etmesi Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve  masumiyet karinesi gibi temel haklara saygı taahhüdüne ters düşüyor. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi‘nin altını çizdiği üzere, Türkiye’deki yetkililer Kavala’nın süren tutukluluğuna dair şüpheleri kaldıramadı ve yeni bir soruşturmanın başlatılması AİHM’in 10 Aralık 2019 ‘daki hukuken bağlayıcı kararını ihlal etmeyi sürdürüyor. 

Türk yargısını Avrupa Konseyi’nin önerilerini takip etmeye ve bahsedilen kararı uygulayarak Osman Kavala’yı bir aciliyet durumu olarak serbest bırakmaya çağırıyoruz. 

Aday ülke ve Avrupa Konseyi’nin uzun süren bir üyesi olarak Türkiye acil bir şekilde temel haklar konusunda somut ve sürdürülebilir ilerleme kaydetmeli.”

Osman Kavala, derhal serbest bırakılmasına hükmeden AİHM kararına, iki kez tahliye ve bir kez beraat etmesine rağmen, hakkında yeni açılan ve casuslukla suçlandığı 15 Temmuz davası yüzünden 1.147 gündür Silivri Cezaevi‘nde tutuluyor.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.